banner38

Türk kökenli milletleri buluşturan kurultayda KKTC bayrağı dalgalandı

Macar Turan Vakfı tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının katkısıyla düzenlenen ve Türk kökenli milletleri buluşturan Hun Kurultayı büyük ilgi görüyor. KKTC bayrağı ise en çok dikkat çekenlerin başında geldi.

Türk kökenli milletleri buluşturan kurultayda KKTC bayrağı dalgalandı
banner37
banner23

Macar Turan Vakfı tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkısıyla düzenlenen ve Türk kökenli milletleri buluşturan Hun Kurultayı büyük ilgi görüyor.

Hun-Türk milletlerini yakınlaştırmak amacıyla Macar-Turan Vakfı tarafından iki yılda bir düzenlenen programa, Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver'in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Etkinliğe katılan davetlileri, Avrupa Hun İmparatorluğu hükümdarı Atilla'nın mirasçıları olarak niteleyen Meclis Başkanı Köver, Macarların, en Batı'daki Doğu halkı olduğunu ve hiçbir zaman Doğu'daki kardeş halkları unutmayacağını söyledi.

Köver, 2008 yılından beri düzenlenen kurultayın, sembolik bir mesajının bulunduğuna işaret ederek, ''Macarların gerçek kökenini öğrenmemesi veya yanlış bir şekilde öğrenmesi her zaman bazılarının çıkarınaydı.'' diye konuştu.

TİKA Budapeşte Koordinatörü Ayşe Saraç ise TİKA'nın, Macar Turan Vakfı ile 4 yıldan beri işbirliği yaptığını ve bundan büyük kıvanç duyduklarını söyledi.

Saraç, 27 milletten Türk kökenli halkın temsil edildiği kurultaya ilginin her yıl daha da arttığına dikkat çekerek, TİKA'nın kurultaya bu yıl Balkanlar, Doğu Avrupa ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) temsilciler davet ettiğini söyledi.

Organizasyona katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin selamını getirdiğini ve Türk kökenli milletlerin ortak bir programda yer almasının önemli olduğunu ifade etti.

Macaristan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Sandor Lezsak'ın hamiliğini yaptığı etkinlikte, Türk kültürünü tanıtmak amacıyla Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü de stant açtı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayhan Korel
Ayhan Korel - 3 yıl Önce

Samsundan Gülseren Durmaz, haklısın yazdıklarında, Türkiye kıbrıs'tan çaldıklarını ödemeye çalışıyor. 80 bin Gerçek kıbrıslı kaldı kıbrısta. 500 bin Türkiye kökenli sahte vatandaş yaptırılanlar mı kene gibi kıbrıslıları emiyor yoksa, bütün kumarhaneleri, meyhaneleri ve kerhaneleri elinde tutan TC kökenliler mi bilemiyoruz. Bir zahmet sıçtığınız boku temizleyip gidin artık.

Reis cyprus.
Reis cyprus. - 3 yıl Önce

Eyi be madem bayragmiz da ilgi çekmis hazır ordayken tanisinlar da bizi.uluslar arası bir devlet olalım.kendi paramiz marşimiz olsun .ekonomimiz olsun.gene rüya görürüm galiba.

Gülseren Durmaz/Samsundan
Gülseren Durmaz/Samsundan - 3 yıl Önce

Bencede,bayraginiz var topraginiz var para biriminizde olsun būtūn dūnya tanisin şu kıbrısıda,tūrkiyede kurtulsun artık kene gibi emerler türkiyeyi yahu bıktık artik bu kıbrıstan.

Gülseren Durmaz/Samsundan
Gülseren Durmaz/Samsundan - 3 yıl Önce

Belki kumar ve fuhus batagindan kurtulur kıbrısınız.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3