banner38

TRUMP İRAN KARARINI BUGÜN AÇIKLAYACAK

TRUMP İRAN KARARINI BUGÜN AÇIKLAYACAK
banner37
banner23
ABD Başkanı Donald Trump, İran'la nükleer anlaşma hakkındaki kararını bugün Beyaz Saray'da açıklayacağını bildirdi.
ABD Başkanı Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "İran anlaşmasıyla ilgili kararımı bugün saat 14.00'de Beyaz Saray'da açıklayacağım." ifadesini kullandı.
Seçim kampanyası döneminden bu yana söz konusu anlaşmanın "ABD tarihindeki en kötü anlaşmalardan biri olduğunu" savunan Trump, anlaşmadan çekilebileceğine ilişkin sinyaller vermişti.
Daha önceki açıklamalarında Trump, İran'la nükleer anlaşma konusunda 12 Mayıs'ta nihai kararını açıklayacağını belirtmiş ve ABD'nin anlaşmadan çıkıp İran'a yeniden yaptırımlar uygulayabileceği mesajını vermişti.
Temmuz 2015'te, P5 + 1 ülkeleri grubu (Çin, Almanya, Fransa, Rusya, İngiltere ve ABD), İran ile nükleer anlaşma imzalamış ve bu Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA) olarak da anılmıştı.
Söz konusu ülkeler İran'ın nükleer programına girmeyi kabul etmesi karşılığında uygulanan bazı ekonomik yaptırımları kaldırmayı kabul etmişti.
Almanya ve Fransa ise Dışişleri Bakanları aracılığıyla bugün yaptıkları açıklamalarında İran ile nükleer anlaşmaya bağlı kalacaklarını yineledi.
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2018, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3