Midesinden 29 kilo plastik çıktı..

banner32

Midesinden 29 kilo plastik çıktı..
banner23Deniz ve okyanus canlılarını tehdit eden plastik mezarlık: Ölen balinanın midesinden 29 kilo atık çıktı


İspanyol devlet yetkilileri, ülkenin güney sahilinde ölü bulunan bir ispermeçet balinasının 29 kilo plastik atık yuttuğu için telef olduğunu bildirdi.

10 metre uzunluğunda ve altı ton ağırlığındaki hayvanın otopsisini yapan araştırmacılar, balinanın sindirim sisteminde çokça plastik poşet, balık ağı ve konserve kutusu bulduklarını belirtti.

Diğer taraftan, deniz canlısının ölümü, politikacıların deniz ve okyanuslardaki plastik atıklara karşı bir kampanya başlatmasını sağladı.

Geçen Şubat ayında, 10 metre uzunluğunda ve ağırlığı altı tondan fazla olan genç bir erkek ispermeçet balinası ölü olarak, İspanya’nın Murcia şehrine bağlı Cabo de Palos kıyılarına vurdu.

Hayvanının otopsisini yapan El Valle Doğal Yaşam Merkezi kuruluşundaki uzmanlar, dev deniz canlısının yuttuğu plastik maddeleri sindiremediği için öldüğünü açıkladı.

Hayvanın resmi ölüm nedeni, midenin iç tabakasını enfeksiyonu olarak bilinen “peritonit” olarak açıklanırken, genç balinanın sindirim sistemi organlarından 29 kilo ağırlığında pastik poşet, su şişesi, konserve kutusu, balık ağı gibi maddeler çıkarıldığı ifade edildi.
Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18