banner38

'Kızıma yaptırdım' demişti! Rus aşısı ile ilgili şok iddia...

Rusya'nın geliştirdiği ve yüzde 95 etkili olduğu duyurulan aşı uygulanmaya başlandıktan sonra şoke edici haberler gelmeye başladı. Moskova Devlet Tıp Üniversitesi direktörü iddiaları yalanladı ancak endişe henüz tam olarak geçmiş değil.

'Kızıma yaptırdım' demişti! Rus aşısı ile ilgili şok iddia...
banner37
banner23

Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün geliştirdiği aşının klinik testlerine 18 Haziran'da başlanmıştı.

2

Sputnik-V aşısının üçüncü aşama klinik denemelerinin sonuçları açıklanmış, her iki doz aşıyı da alan 18 bin 794 hastadan elde edilen test verilerinin olumlu olduğu duyurulmuştu.

​​​​​​​

3

Buna göre Sputnik V aşısının 28. günde yüzde 91.4 etkili, 42. gündeyse yüzde 95 etkili olduğu görülmüştü.

​​​​​​​

4

"Sputnik V" adlı aşı adayı dozunun, 10 dolardan (yaklaşık 79 Türk lirası) az fiyata yurt dışına satılacağı açıklanmıştı.

​​​​​​​

5

Açıklamada, "Bir kişinin aşılanması için gerekli 2 dozun fiyatı 20 dolardan (yaklaşık 158 Türk lirası) az olacak." denmişti.

6

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sputnik V aşısının geliştirildiğini bizzat duyurmuş ve kendi kızının da aşıyı yaptırdığını açıklamıştı.

7

Rusya’da Gameleya Enstitisü tarafından yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısının arkasındaki bilim insanları, İngiliz AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi’ne ilginç bir çağrıda bulunmuştu.

​​​​​​​

8

Rus bilim insanları, aşılarının etkinliklerini artırmak için kendilerininki ile karıştırarak denemelerini teklif etti.​​​​​​​

9

Hata yaptığını kabul eden AstraZeneca/Oxford, İngiltere'de 3 bine yakın gönüllüye, yanlışlıkla, olması gerekenin yarısı düzeyinde dozlar uygulandığını açıkladı.​​​​​​​

10

Fakat bu "yanlış" uygulamanın yüzde 90 ile daha etkili sonuç verdiği görüldü. Brezilya ve İngiltere'deki çoğu denemede ise etki oranı yüzde 62 olarak ölçülmüştü.​​​​​​​

11

Ancak Rusya'da Sputnik V aşısına ilişkin kötü bir haber geldi. Testlerde aşının birinci dozunu alan 20 kişinin enfekte olduğu bildirildi.​​​​​​​

12

Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov'da enstitü direktörü olan Vadim Tarasov, "Bu kişilerin aşılandıktan sonra Covid olduklarını söylemek doğru değil.

​​​​​​​

13

Aşılandıysanız ve birinci ile ikinci doz arasında hastalandıysanız, bu aşının henüz bağışıklık yanıtı geliştirmemiş olmasından kaynaklı" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3