banner38

İSRAİLLİ ESKİ BAKAN İRAN ADINA CASUSLUK YAPMAKTAN GÖZALTINDA

İSRAİLLİ ESKİ BAKAN İRAN ADINA CASUSLUK YAPMAKTAN GÖZALTINDA
banner37
banner23
İsrail'in iç gizli servisi Şin Bet'ten yapılan açıklamaya göre, 1990'lı yıllarda hükümette görev alan ve son yıllarda Nijerya'da yaşayan Gonen Segev, ziyaret için gittiği Ekvator Ginesi'nde gözaltına alınarak İsrail'e teslim edildi.
Açıklamada, "Yayına izin verildi: Segev, savaş döneminde düşmana yardım gösterme ve İsrail Devleti'ne karşı casusluk faaliyetini yürütme suçlamasıyla Mayıs 2018'de Şin Bet ve polis tarafından gözaltına alındı" ifadelerine yer verildi.

Son yıllarda Nijerya'da yaşayan eski bakanın, 2012'den başlayarak İran istihbaratıyla işbirliği yaptığı ve eski bağlantılarını kullanarak elde ettiği İsrail ile ilgili çeşitli bilgiler verdiği aktarıldı.

'HÜKÜMET VE GÜVENLİK ÇALIŞANLARI HAKKINDA BİLGİ VERİYORDU'

Açıklamada, "Segev, küratörlerine enerji piyasası, savunma tesisleri, hükümet ve güvenlik çalışanları hakkında bilgi veriyordu. Segev, aldığı görevleri yerine getirmek için İsrail vatandaşlarıyla bağlantılarını sürdürüyordu. Onlardan bazılarını yalan yollarla, işadamları olarak tanıttığı İran ajanlarıyla tanıştırmaya çalışıyordu" dendi.

Daha önce de Hollanda'dan İsrail'e 30 bin uyuşturucu hap sokmaya çalışmak suçlamasıyla hakkında dava açılan Segev, 2005 yılında mahkeme tarafından suçlu bulunmuş ve 5 yıl hapse mahkûm edilmişti.

Segev, 2 yıl hapiste kaldıktan sonra 2007'de serbest bırakılmıştı.
Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3