banner38

FAO'dan Suriyeli sığınmacılar için yeni yol haritası

FAO'dan Suriyeli sığınmacılar için yeni yol haritası
banner37
banner23

BM Gıda ve Tarım Örgütü Acil Durum ve Rehabilitasyon Bölümü Direktörü Burgeon, Suriyeli sığınmacılara yönelik yeni planlarına ilişkin, "Gelecek iki yılda odak noktamız, gıda güvenliği ve tarımın yanı sıra geçim kaynakları olacak." dedi.


Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Acil Durum ve Rehabilitasyon Bölümü Direktörü Dominique Burgeon, Suriyeli sığınmacıların yaşadığı Osmaniye Geçici Barınma Merkezi'ni ziyareti öncesi AA muhabirinin sorularını yanıtladı.


FAO'nun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı iş birliğiyle Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar ve ev sahibi topluluklar için gerçekleştirdiği sera projesinde incelemelerde bulunacak Burgeon, örgütün en büyük acil durum müdahale programının Suriye'ye yönelik olduğunu söyledi.


Burgeon, ziyareti sırasında Türk yetkililer ve FAO'nun uluslararası ortaklarıyla bir araya geleceğine işaret ederek, şöyle konuştu:


"Gelecek iki yıla yönelik planımızı açıklayacağız. Gelecek iki yılda odak noktamız gıda güvenliği ve tarımın yanı sıra geçim kaynakları olacak. Gıda güvenliği konusunda mültecilere ve aynı zamanda geniş bir mülteci nüfusu olan bölgelerde yaşayan yoksun Türk insanlarına, yeterli ve kaliteli gıdaya erişimleri için yollar bulmalarında yardımcı olacağız. Türkiye'de mülteci çocukların yaklaşık yüzde 23'ü yetersiz besleniyor. Meyve ve sebze gibi besleyici gıdaların fiyatlarındaki oynaklık bazı zamanlarda pahalılığa neden olabiliyor. Bu nedenle FAO, tarımı bir çözüm olarak görüyor. Ailelerin kendi yiyeceklerini yetiştirmeleri ve gelir elde edebilmeleri için tarımda çalışacak becerilere sahip olmaları adına yardım etmek istiyoruz. Pek çok mülteci ailesi yoksulluk sınırının altında yaşıyor ve bu yüzden insanların iyi bir işle yoksulluktan kurtulmalarına yardımcı olabilmek için geçim kaynaklarına odaklanıyoruz."


Türkiye'nin 3,5 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapmasını büyük bir başarı olarak nitelendiren Burgeon, ülkenin bu sığınmacıları cömertçe kucakladığını ve onlara destek sağladığını dile getirdi."Türkiye'deki programlar için 95 milyon dolar gerekiyor"


Burgeon, Türkiye'deki sığınmacılara yardımcı olabilmek için Türk hükümetiyle çalışmaya devam edeceklerinin altını çizerek, FAO'nun geçen yıl başlattığı Suriyeli Mülteciler ve Ev Sahibi Topluluklar İçin Tarımsal Mesleki Eğitim Projesi'nin önemine dikkati çekti.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2018, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3