banner38

Erdoğan’ı ve Tatar'ı eleştiren isim Dışişleri Bakanı olacak

ABD'de seçimleri kazanan Demokratlar'ın adayı Joe Biden'ın bu hafta kabinesini açıklaması bekleniyor... Ocak ayında göreve başlaması planlanan Biden'ın dışişleri bakanlığı görevine Anthony Blinken'ı getirmesi bekleniyor. Blinken, bir ay önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirmişti.

Erdoğan’ı ve Tatar'ı eleştiren isim Dışişleri Bakanı olacak
banner37
banner23

Sancılı bir seçim sürecini geride bırakan ABD’de Joe Biden’ın bu hafta kabinesini açıklaması bekleniyor… Başta Bloomberg ve Reuters gibi medya kuruluşları olmak üzere Biden’ın ekibine yakın kaynaklar Ocak ayında görevine başlayacak kurt siyasetçinin kabinesini hazırladığını ve bu hafta resmen duyuracağını söyledi.

ABD medyası, Biden’ın ilk olarak dışişleri bakanını belirlediğini yazarken, ABD’nin yeni dışişleri bakanının ise deneyimli siyasetçi Antony Blinken olacağını öne sürdü. Uzun yıllardır Washington’da aktif rol alan Blinken, Biden’a en yakın isimlerden biri olarak öne çıkıyor. ABD Başkanı Barack Obama döneminde Dışişleri Bakanlığı’nda ikinci adam konumunda olan ve aynı zamanda Obama yönetiminde ulusal güvenlikten sorumlu danışman yardımcısı olarak görev alan Blinken, Biden’ın en güvendiği isimlerden biri.

Konuyla ilgili olarak 58 yaşındaki Blinken ve Biden’ın ekibi bir açıklama yapmadı. Blinken’ın siyaset görüşüne göre ABD daha aktif bir dünya liderliğine soyunmalı. Blinken daha önce yaptığı açıklamalarda ABD’nin müttefiklerle daha çok kaynaşması gerektiğini söylerken, bu rolü yapamadığı zaman Çin gibi ülkelerin devreye girdiği belirtmişti.

ABD basını Blinken hakkında, “Diplomatların diplomatı. Sakin ve yumuşak konuşur fakat çok serttir ve çok aktif bir dış politika izler” yorumunu yaptı.

ÖNCE ÖVMÜŞ SONRA ELEŞTİRMİŞTİ

Obama döneminde ABD’nin yabancı ülkelerdeki askerlerinin sınırlandırılması üzerinde çalışan Blinken, geçen yıl Trump’ın Suriye’deki askerlerini çekme kararı ile ilgili konuşmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştuktan sonra Trump’ın bölgeden askerlerini çekme kararının “Amerika’nın güvenilirliğini zedelediğini” söyleyen Blinken, bu hamlenin PKK’nın uzantısı olan ve ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’ne zarar verdiğini söylemişti.

Blinken daha önce Obama yönetiminde görev almıştı.

Blinken en son 27 Ekim’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirmişti. Kıbrıs’a giderek temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın bölgede iki devletli çözüm açıklamasını, Blinken Twitter’dan eleştirmişti.

Blinken, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tatar’ın iki devletli Kıbrıs çözümü açıklamasını üzülerek izliyoruz. Joe Biden uzun bir süredir barış ve huzurun olduğu çift bölgeli ve iki toplumlu bir federasyonu desteklediğini söylüyor” ifadesini kullanm

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3