Düşen Yunan jetiyle ilgili son dakika gelişmesi!

banner32

Düşen Yunan jetiyle ilgili son dakika gelişmesi!
banner23

Yunanistan Hava Kuvvetleri'ne ait Mirage 2000 tipi savaş uçağının, Eğriboz (Eyvia) Yarımadası’nın doğusundaki İskiri (Skyros) Adası yakınlarında düştüğü bildirildi.


Yunan jetinin Türk uçaklarıyla karşı karşıya geldikten sonra üssüne dönerken düştüğü iddia ediliyor. Yunan devlet televizyonuna göre uçak herhangi bir arıza bildirimi yapmadı, enkazın ve kaybolan pilotun bulunması için bölgede geniş çaplı aramalar başlatıldı. AFP haber ajansı, Yunan pilotun hayatını kaybettiğini ifade etti.


Konuyla ilgili Türk askeri kaynaklarından da açıklama yapıldı.


AA'nın haberine göre olay sırasında bölgede Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın uçağının bulunmadığı belirtildi.

Yunan Hava kuvvetleri’ne ait Mirage 2000 tipi bir savaş uçağı, Ege’de Skiros Adası yakınlarında denize düştü. AFP haber ajansı, Yunan pilotun hayatını kaybettiğini duyurdu.

Pilotun cesedi yaklaşık 3 saat sonra denizden toplatıldı.

Yunan basını, uçak ile saat 12.15'te Skyros Adası'nın kuzeydoğusunda temasın kesildiğini yazdı.

YUNAN  BASINI: ÜSSE DÖNERKEN DÜŞTÜ İDDİASI

Yunan basınında uçağın Ege'de iki Türk savaş uçağıyla kaldığı "püskürtme operasyonu'ndan sonra Skyros Adası'ndaki askeri üssüne dönerken bilinmeyen nedenlerle düştüğü" ifadeleri yer alıyor. İki ülkenin uçakları Ege üzerinde sık sık, karşı tarafın hava sahasına girişine izin vermemek amacıyla yollarını keserek "önleme" veya "püskürtme" olarak bilinen operasyonları yapıyor. Yunan basının iddiasına göre bugün yaşanan bu tür bir karşı karşıya gelme vakasının ardından Yunan jetlerinden biri üsse dönerken 12.15’de Skiros Adası'nı 9 mil kuzeydoğusunda henüz bilinmeyen nedenlerle denize çakıldı. Diğer Mirage-2000 uçağının pilotu durumu üssüne bildirdi. Düşen savaş uçağının ve pilotunun bulunması için bölgede geniş çaplı aramalar başlatıldı.

"BÖLGEDE TÜRK UÇAĞI YOKTU"


Yunanistan'a ait savaş uçağının "it dalaşı sonucu düştüğü" iddialarının gerçek olmadığı, olay sırasında bölgede Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait bir uçağın bulunmadığı öğrenildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, bazı internet sitelerinde yer alan, İskiri (Skyros) Adası'nın 4 mil yakınlarında düşen Yunanistan Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait Mirage-2000 savaş uçağının, Türk savaş uçaklarıyla yaptığı it dalaşının ardından düştüğü iddialarının gerçek olmadığı belirlendi.

Söz konusu iddialar güvenlik kaynaklarınca yalanlanırken Yunan jetinin düştüğü sırada bölgede Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait bir uçağın bulunmadığı kaydedildi.


Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18