Corona virüs mutasyonunda korkutan gelişme!

banner32

Corona virüs mutasyonu ile ilgili korkutan bir gelişme yaşandı. Gelen son dakika haberine göre; Fransa'da, İngiltere ile temaslı bir kişide corona virüsün daha bulaşıcı bir türü tespit edildi. Haberin ardından Fransa'da alarma geçildi. Uyarılar peş peşe geldi. Bugün itibarıyla ülkedeki başka kişilerde de bu yeni türün görülebileceği aktarılarak virüsün insan hücrelerine yapışarak hızla nüfuz ettiğine işaret edildi. Gelen son dakika bilgisine göre; Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) İngiltere'de mutasyona uğrayan daha hızlı yayılan türüne İspanya'da da rastlandı.

Corona virüs mutasyonunda korkutan gelişme!
banner23

İngiltere'de tespit edilen corona virüs mutasyonu sonrası panik diğer ülkelere de sıçramaya başladı. Son dakika haberine göre; Fransa'da, İngiltere ile temaslı bir kişide yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha bulaşıcı türü tespit edildi. Fransa Halk Sağlığı Kurumu, corona virüs mutasyonu ile ilgili peş peşe açıklamalar yaparak, halkı uyardı.

Fransız'da Kovid-19'un daha bulaşıcı türüne rastlandığı belirtildi. Söz konusu kişinin semptom göstermemesine rağmen karantinaya alındığı ve bu kişiyle temaslıların tespit edilmesine yönelik çalışmalara başlandığı ifade edildi.

Bugün itibarıyla ülkedeki başka kişilerde de bu yeni türün görülebileceğinin aktarılarak virüsün insan hücrelerine yapışarak hızla nüfuz ettiğine işaret edildi.

İngiltere Sağlık Bakanlığı, Kovid-19'un daha hızlı yayılan bir türünün tespit edildiğini duyurmuş, ardından aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, İngiltere ile olan seyahatlere kısıtlamalar getirmişti.

İNGİLTERE'DE BELİRLENEN KOVİD-19'UN HIZLI YAYILAN TÜRÜ İSPANYA'DA DA TESPİT EDİLDİ

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) İngiltere'de mutasyona uğrayan daha hızlı yayılan türüne İspanya'da da rastlandı.

Madrid Özerk Yönetimi Kamu Sağlık Genel Direktörlüğünden yapılan açıklamada, İngiltere'de mutasyona uğrayan Kovid-19 türünden, başkent Madrid'de 4 vaka tespit edildiği bildirildi.

Söz konusu vakalardan birinin salı günü Londra'dan geldiği belirtilen açıklamada, aynı aileden olan diğer 3 vakanın da onunla temas eden kişiler olduğu bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, daha hızlı yayılan Kovid-19'un bu türüyle bağlantılı 3 şüpheli vakanın da bulunduğu kaydedildi.

Madrid Özerk Yönetimi Başkanı İsabel Diaz Ayuso, İngiltere'de mutasyona uğrayan Kovid-19 türünün belli olmasından sonra Almanya, Belçika, Fransa, İtalya gibi bazı Avrupa Birliği ülkelerinin hemen İngiltere ile uçuşlarını askıya almasına rağmen İspanya'nın bu kararı iki gün geç almasını eleştirdi.

Avrupa Kontrol Merkezince yayımlanan raporda, dünyayı sarsan Kovid-19'un İngiltere'de mutasyona uğrayarak daha hızlı yayılan bir tipine "SARS-CoV-2 VUI 202012/01 (Variant Under Investigation, year 2020, month 12, variant 01) ismi verildiği duyurulmuştu.

Öte yandan, son günlerde artış gösteren yeni vaka sayıları nedeniyle Madrid'de serbest dolaşım kısıtlaması getirilen mahallelere yenilerinin eklendiği açıkland

Bu arada, Pfizer-BioNTech'ten alınan Kovid-19 aşılarının ilk bölümü İspanya'ya ulaştı.

İspanya'da ilk aşının Guadalajara kentindeki bir yaşlı bakımevindeki yaşlılara ve çalışanlara yarın yapılacağı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, pazartesiye kadar 350 bin doz geleceğini duyurdu, bu miktarın ilk 3 ayda 4,5 milyon olması öngörülüyor.

İspanya'da şimdiye kadar 1 milyon 854 bin 951 Kovid-19 vakası tespit edildi, salgından dolayı 49 bin 824 kişi hayatını kaybetti.

CORONA VİRÜS YENİ BİR VARYANTI ORTAYA ÇIKTI

Afrika'nın üst düzey sağlık yetkililerinden Perşembe günü gelen açıklamaya göre; corona virüsün başka bir yeni varyantının Nijerya'da ortaya çıktı. Yeni corona virüs mutasyonunun ülkede dağılmaya başlamasından endişe edilirken yetkililer, mutasyona ilişkin araştırmaların hala devam ettiğini belirtti

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18