banner38

Cenazede virüs kapan patrik öldü

Cenazede virüs kapan patrik öldü
banner37
banner23

Sırp Ortodoks Kilisesi başkanı Patrik Irinej, koronavirüse yakalandıktan sonra öldü

Büyük siyasi nüfuz sahibi 90 yaşındaki Irinej'e 4 Kasım'da virüs teşhisi kondu ve o zamandan beri başkent Belgrad'da bir askeri hastanede yatıyordu.

Karadağ'daki Sırp Ortodoks Kilisesi'nin en kıdemli din adamı Başpiskopos Amfilohije Radović 'nin 1 Kasım'daki cenazesine katıldıktan sonra testi pozitif çıktı ve yine COVID-19'dan hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç Instagram hesabında Irinej'in siyah beyaz bir fotoğrafının altına” Seni tanımaktan onur duydum. Senin gibi insanlar asla ayrılmıyor, ”diye yazdı

Sağlık ekibi, Patrik'in durumunun Perşembe günü erken saatlerde entübe edildiğinde kötüleştiğini söyledi.

Gerçek adı Miroslav Gavrilovic olan İrinej, Sırbistan'ın Cacak şehrinde 1930'da dünyaya geldi. Kosova'nın Prizren şehri ve Belgrad'daki Ortodoks okullarında eğitim alan Gavrilovic, 1959'da "İrinej" kilise adını aldı.

Irinej, 2010 yılında Sırp Ortodoks Kilisesi'nin 45. Patriği oldu. Kilisenin başta Sırbistan, Karadağ ve Bosna'da olmak üzere yaklaşık 12 milyon takipçisi ve Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Batı Avrupa'da piskoposlukları var.

Irinej, Sırp Ortodoks Hıristiyanlığının ortaçağ beşiği olarak kabul edilen ve kilisenin en önemli manastırlarından bazılarının bulunduğu, Sırbistan'ın ağırlıklı olarak Arnavutluk'un eski güney eyaleti olan Kosova'nın bağımsızlığına sert bir şekilde karşı çıktı.

"AB Sırp kimliğine, kültürüne ve dinine saygı duyarsa" Sırbistan'ın Avrupa Birliği'ne katılması gerektiğini söyledi.

Yeni Patrik'in piskoposlar arasından seçimi önümüzdeki aylarda yapılacak.

Koronavirüs 7,2 milyonluk Sırbistan'da bugüne kadar 104 binden fazla insanı enfekte etti ve bin 110 kişiyi öldürdü.

Kaynak: Reuters

Çeviri: Ziya NASIFOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3