banner38

"Boris Johnson '80 yaşın üzerindekiler ölüyor diye ekonomiyi bitiremeyiz' dedi" iddiası

BBC'ye konuşan İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın eski başdanışmanı Dominic Cummings, Johnson'ın kendi siyasi çıkarlarını insan hayatından üstün tuttuğunu ve sırf yaşlıların ölmesini engelleyecek diye ülke ekonomisini tehlikeye atacak sıkı önlemler uygulamaya yanaşmadığını öne sürdü.

"Boris Johnson '80 yaşın üzerindekiler ölüyor diye ekonomiyi bitiremeyiz' dedi" iddiası
banner37
banner23

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson'ın eski başdanışmanı Dominic Cummings, salgının ilk dönemine dair, Başbakan Johnson'ı siyasi baskı altında bırakacak, önemli iddialarda bulundu.

Pandemi önlemlerine mütemadiyen uymadığı için aldığı tepkiler çığ olunca Kasım 2020’de başbakanın başdanışmanlığı görevini bırakmak zorunda kalan Dominic Cummings, o zamandan beri Boris Johnson vuran açıklamalarına bir yenisini ekledi

Daha önce İngiltere Başbakanı’nın “Tam kapanmadansa cesetlerin yığılmasını yeğlerim” dediğini ifşa eden, milletvekillerine Boris Johnson ülkeyi pandemiden çıkaracak ehliyetinin olmadığını söyleyen eski başdanışman, bu kez Brexit şampiyonu popülist liderin kendi siyasi çıkarlarını insanların yaşamlarından üstün tuttuğunu ve sırf yaşlıların ölmesini engelleyecek diye ülke ekonomisini tehlikeye atacak sıkı önlemler uygulamaya yanaşmadığını öne sürdü.

İlk kez BBC’ye teke tek röportaj veren Cummings, 2020 sonbaharında sıkı önlemler uygulamakta ayak sürüyen Johnson’ın ‘pandemide ölenlerin büyük çoğunluğunun 80 yaşın üzerinde olduğuna ve onlar uğruna ekonomiyi mahvetmeye değmeyeceğine inandığını’ söyledi.

Röportajı gerçekleştiren BBC’nin siyasi editörü Laura Kuenssberg’in bunun ‘başbakana yöneltilen ciddi bir suçlama’ olduğunu söylemesi üzerine, Cummings, sözlerinin ‘diğer yetkililer tarafından rahatlıkla destekleneceği’ karşılığını verdi.

Röportaj sırasında başbakanın 15 Ekim’de attığı öne sürülen bir WhatsApp mesajına atıf yapıldı.

Buna göre mesajda “60 yaşın altındaki neredeyse hiç kimse hastaneye gitmiyor… ve bunların neredeyse tamamı hayatta kalıyor” diyen Boris Johnson şöyle devam etti:

“Artık Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) çökme aşamasına geldiği laflarını yemiyorum. Beyler bence yeniden ayarlamaya gitmemiz lazım. Bu ülkede 80 yaşın üzerinde en fazla 3 milyon kişi var. Bu da ülke çapında kapanmaya gitmemize gerek olmadığını gösteriyor.”

Ancak Koronavirüs vakalarıyla artması ve günlük yüzlerce can kaybı verilmesi nedeniyle 31 Ekim’de Britanya’nın İngiltere bölgesinde 4 haftalık kapanma ilan etmek zorunda kalan Muhafazakar Parti lideri, eski başdanışmanına göre aslında Covid’in ‘ülkeyi silip süpürmesini’ istiyordu. Nitekim Boris Johnson, pandemi patlak verdiğinde “Covid’i bırakınız yayılsın” anlamına gelen sürü bağışıklığı uygulamaya koyulmuş, sonunda kendisi de hastalanıp ölümden dönünce bundan vazgeçmişti.

Cummings, eski patronunun pandemi dünyayı kırıp geçirirken bile 90 yaşındaki Kraliçe 2. Elizabeth’e haftalık ziyaretlerini aynı düzende devam ettirmek istediğini de söyledi. Kraliçe’nin Covid’e yakalanmaması için başbakanı kendisinin durdurduğunu anlatan Cummings, 18 Mart 2020 tarihinde aralarına geçen konuşmayı şöyle aktardı:

“Şu anda bu ofiste karantina altında olanlar var. Sende de virüs olabilir. Bende de olabilir. Kraliçeyi görmeye gidemezsin. Ya gidip ona Koronavirüs bulaştırırsan? Gitmemelisin.”

“Ona Koronavirüs bulaştırırsan ve ölürse ne yaparsın? Bu görüşmeyi yapamazsın. Bu riski alamazsın. Bu delice olur.”

Bu uyarı üzerine Boris Johnson “Bunu düşünemedim. Evet, gidemem” diye ikna olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3