banner38

Bilim insanlar açıkladı: Sıcak hava corona virüs vakalarını engelliyor mu?

banner32

Bilim insanlar açıkladı: Sıcak hava corona virüs vakalarını engelliyor mu?
banner37
banner33

Yaz mevsimi nedeniyle sıcak hava etkisi altında olduğumuz şu günlerde İngiltere’de sıcak havanın corona virüs vakaları üzerindeki etkisi araştırıldı. Birleşik Krallık'ta hükümetin bilimsel danışma kurulu olan Acil Durumlar Bilimsel Danışma Grubu (SAGE) tarafından gerçekleştirilen çalışmada, mevsimin ve sıcaklığın corona virüsün yayılması üzerinde bir etkisi olduğu ancak bunun göz ardı edilebilir seviyede gerçekleştiği belirtildi.

Bilim insanlar açıkladı: Sıcak hava corona virüs vakalarını engelliyor mu? - 1

Yaz aylarının içinde bulunduğumuz şu günlerde İngiltere’de yapılan yeni bir çalışmada, sıcak havanın corona virüs enfeksiyonları üzerindeki etkisi araştırıldı.

Bilim insanlar açıkladı: Sıcak hava corona virüs vakalarını engelliyor mu? - 2

19 Temmuz itibarıyla kaldırılan kısıtlamalar sonrasında dört Birleşik Krallık ülkesinde (İngiltere, Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda) artan sıcaklıkların corona virüs üzerindeki etkisi incelendi.

Bilim insanlar açıkladı: Sıcak hava corona virüs vakalarını engelliyor mu? - 3

Acil Durumlar İçin Bilimsel Danışma Grubu (SAGE), London School of Hygiene & Tropical Medicine ve Imperial College’dan bilim insanları tarafından gerçekleştirilen çalışmada, mevsimin ve sıcaklığın corona virüsün yayılması üzerinde bir etkisi olduğu belirtildi.

Bilim insanlar açıkladı: Sıcak hava corona virüs vakalarını engelliyor mu? - 4

Birleşik Krallık'ta hükümetin bilimsel danışma kurulu olan Acil Durumlar Bilimsel Danışma Grubu’ndan (SAGE) Prof. John Edmunds, elde edilen kanıtların yüksek sıcaklıkların virüsün iletimini etkilediğini gösterdiğini ancak bunun etkisinin düşük olduğunu aktardı.

Bilim insanlar açıkladı: Sıcak hava corona virüs vakalarını engelliyor mu? - 5

ÇOĞU BULAŞMA KAPALI ORTAMDA GERÇEKLEŞİR

London School of Hygiene & Tropical Medicine'de epidemiyolog olan Edmunds, "Dışarıda bulaşma minimum düzeyde" derken, “Çoğu bulaşma kapalı ortamlarda gerçekleşir. Dışarısı güneşliyse virüsler daha çabuk ölür ancak ölmeseler de zaten dışarıda bulaş miktarı az” şeklinde konuştu.

Bilim insanlar açıkladı: Sıcak hava corona virüs vakalarını engelliyor mu? - 6

ABD verileri üzerinde Imperial College tarafından yürütülen başka bir araştırma da, daha yüksek sıcaklıkların daha düşük iletim hızlarıyla ilişkili olduğunu bildirirken, yaz ve kış arasındaki 20 derecelik bir farkın, virüsün üreme sayısında 0,8'lik bir değişiklik oluşturacağını aktardı.

Bilim insanlar açıkladı: Sıcak hava corona virüs vakalarını engelliyor mu? - 7

Çalışmanın yazarlarından Dr. Ilaria Dorigatti, “Epidemiyolojik bir bakış açısıyla bu değişiklik önemli olabilir” derken “ Bununla birlikte iklimsel faktörlerin varlığı ihmal edilebilir bir rol oynuyor” diye konuştu.

Bilim insanlar açıkladı: Sıcak hava corona virüs vakalarını engelliyor mu? - 8

UV IŞINLARI CORONA VİRÜSÜ ÖLDÜRÜR MÜ?

Güneş tarafından yayılan ultraviyole ışınlarının corona virüsün yayılımı üzerindeki etkileri üzerine konuşan Acil Durumlar Bilimsel Danışma Grubu’ndan (SAGE) Prof. John Edmunds, “UV ışınları corona virüsü öldürür ancak virüs iç mekanlarda daha bulaşıcı olduğu için büyük bir fark oluşturmuyor” diye konuştu.

Bilim insanlar açıkladı: Sıcak hava corona virüs vakalarını engelliyor mu? - 9

Dr. Ilaria Dorigatti ise çalışmalarının özel olarak Ultraviyole ışınlarına bakmadığını, bunun yerine sıcaklığa baktığını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2021, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3