Afrodit Parseli için İsrail'den Güney Kıbrıs'a rest

banner32

Afrodit Parseli için İsrail'den Güney Kıbrıs'a rest
banner23

Güney Kıbrıs Cumhuriyeti ile 3 enerji devi, Shell, Noble ve Delek konsorsiyumu arasında imzalanan Afrodit parseli ile ilgili anlaşmaya İsrail'den tepki geldi.

İsrail basınına konuşan, İsrail Enerji Bakanlığı Direktörü Udi Adiri, geçtiğimiz 7 Kasım günü Lefkoşa'da imzalanan anlaşmanın, Afrodit rezervi ile hemen yanındaki İsrail'e ait Yishai rezervi arasındaki sınır sorunları halledilmeden geçerli olmayacağını belirtti.

Adiri, İsrail'in, söz konusu anlaşma ile birlikte bölgede 3 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazırlanan konsorsiyumu oluşturan şirketlere mektuplar göndererek durumu izah ettiği belirterek, ülkesinin söz konusu bölgedeki haklarından vazgeçmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

"İsrail ile Güney Kıbrıs yıllardır konu ile ilgili müzakere etmelerine rağmen, bölgede bir uzlaşıya varamadılar" diyen Adiri, bunun da iki ülkenin bölgedeki zenginliklerden faydalanmasının önünde engel teşkil ettiğini kaydetti.

Hatırlanacağı üzere, Güney Kıbrıs Cumhuriyeti, Shell, Noble ve Delek'ten oluşan konsorsiyum ile bilinen rezervinin değeri yaklaşık 9 milyar olan Afrodit parseli için anlaşma yapmış ve anlaşma hem Türkiye hem de Kıbrıslı Türk yetkililer tarafından protesto edilmiş.

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18