banner38

AB’nin Doğu Akdeniz’deki Libya'ya silah gönderilmesini engelleme kararına Yunanistan'dan destek

AB’nin Doğu Akdeniz’deki Libya'ya silah gönderilmesini engelleme kararına Yunanistan'dan destek
banner37
banner23

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avusturya'nın vetoyu kaldırmasının ardından Libya'ya yönelik silah ambargosunu uygulamak için Doğu Akdeniz'de yeni bir operasyon başlatacağını duyuran AB'ye destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Dendias, yaptığı açıklamada "Çok memnunum zira bugün Avrupa Konseyi, Libya'ya, havadan ve denizden silah ambargosu uygulayacak yeni bir operasyon olacağına karar verdi" dedi.

Bakan, "Yunanistan, başta maddi olarak bu çabalara katkıda bulunmaya hazır olduğu yönünde geçmişte de açıkladıklarını teyit etti, ama ihtiyaç duyulabilecek başka destek de sağlamaya hazır" ifadelerini kullandı.

Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter ile geçen ay yaptığı görüşmelerden sonra Dendias, Yunan birliklerinin AB'nin Libya'ya dönük silah ambargosunun uygulaması ve paralı asker akışını kontrol etme operasyonuna katılabileceği mesajını vermişti.

Avusturya'nın vetoyu kaldırmasının ardından dünkü AB dışişleri bakanları toplantısında Libya'ya silah sevkiyatını durdurmak için Doğu Akdeniz'de yeni askeri hava ve deniz devriyesinin devreye sokulması yönünde karar alımıştı. 

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2020, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3