banner38

ABD DÜNYANIN EN HIZLI SÜPER BİLGİSAYARINI YAPTI

ABD DÜNYANIN EN HIZLI SÜPER BİLGİSAYARINI YAPTI
banner37
banner23
ABD, özel hesaplama yoğunluklu işler için tasarlanan ve onbinlerce işlemciden oluşan 'süper bilgisayarlar' alanında Çin'i solladı. ABD'nin yeni yeni süper bilgisayarı Summit'in (Zirve), Çin'in son geliştirdiği süper bilgisayardan iki kat hızlı olduğu açıklandı.

ABD’nin yeni süper bilgisayarı Summit’in (Zirve), bu alanda şu anda dünya lideri olan Çin’in Sunway TaihuLight bilgisayarından iki kattan daha fazla hızlı olduğu açıklandı. Summit, saniyede 200 trilyon ya da 200 fetaflop hesaplama yapabiliyor. Şu ana dek dünyanın en güçlü bilgisayarı olan Sunway Taihulight süper bilgisayarının ise 93 petaflop işlem gücü vardı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Summit ilk olarak astrofizik, kanser araştırmaları ve sistem biyolojisi alanlarında kullanılacak. Tennessee eyaletindeki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda (ORLN) bulunan bilgisayar IBM ve NVidia’in ortaklığıyla geliştirildi.

SÜPER BİLGİSAYAR NEDİR?

Süper bilgisayarlar, özel hesaplama yoğunluklu işler için tasarlanan ve onbinlerce işlemciden oluşan büyük ve pahalı sistemler. Summit’te contains 4.608 bilgisayar sunucusu ve 10 petabayt hafıza bulunuyor.

ORLN Direktörü Dr. Thomaz Zacharia, Summit’in daha yapım aşamasında karşılaştırmalı gen çalışmalarında kullanıldığını söyledi. Zacharia “Kelimenin tam anlamıyla sistemin parçaları birleştirilirken makineyi kullandılar, tekerlekleri takılırken bir yarış arabası sürdüğünüzü düşünün” dedi.

Dünyanın başlıca süper bilgisayarlarına dair geçen yıl yayımlanan döküme göre, ABD dünyadaki 500 süper bilgisayarın 143’üne sahipken, Çin’in 202 süper bilgisayarı bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3