AB Türkiye'yi Devre Dışı Bırakan Projeye Onay verdi

banner32

Avrupa Komisyonu Enerji Genel Müdürlüğü Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Genişleme Başkanı Anne-Charlotte Bournoville, doğal gazın Doğu Akdeniz’de oynayabileceği rolün önemine değinerek, bunun bölge ülkelerine enerji güvenliğini ve ekonomilerini geliştirmeleri ve güçlü bölgesel işbirlikleri oluşturma fırsatı doğurabileceğini dile getirdi.

AB Türkiye'yi Devre Dışı Bırakan Projeye Onay verdi
banner23

Bournoville Avrupa Komisyonu adına üç mesaj iletti.

Birincisi: AB bölgenin doğal gaz merkezi ve geleceğin doğal gaz üreticisi olarak gelişmesini destekliyor.
 
İkincisi: Doğu Akdeniz`de doğal gaz için bir pazar olarak Avrupa`nın önemi ve çekiciliğiyle ilgili. Kendi kaynaklarındaki kaynakların azalması nedeniyle AB önümüzdeki yıllarda büyük miktarda doğal gaz ithal etmeye devam edecek. Bournoville, Avrupa’da birleşik ve rekabetçi bir doğal gaz pazarı olduğunu ve bunun yatırımcılara istikrarlı ve güvenilir bir çıkış yolu sunduğunu söyledi ve bunun, coğrafi yakınlığı ve Doğu Akdeniz’deki kaynakların büyüklüğüyle birlikte bu kaynakların değerlendirilmesi için AB’yi çok önemli bir yatırımcı konumuna soktuğunu ifade etti.
 
Üçüncüsü: var olan doğal gaz alternatif yollarının sayısı. Bournoville, bölgede farklı yollar için yeterli doğal gaz olduğunu bunun da büyüme için ihtiyaç duyulan yatırımları kolaylaştırabileceğini belirtti. AB’nin Güney Kıbrıs, Yunanistan, İtalya ve İsrail arasındaki EastΜed borusunu desteklediğine vurgu yaptı. AB ayrıca sıvılaştırılmış doğal gazı alternatif bir seçenek olarak algıladığını ve önem verdiğini söyledi.
 
 

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18