Vücudun değil, yapamadığı şeylerin engellisidir insan

Engelli olmak, sadece vücut engellerinden ibaret midir?

 Herkesin şu hayatta mutlaka yapamadığı şeyler, yani karşılaştığı engeller bulunmaktadır. 

   Her bireyin kendine özgü yetenekleri, yapabildikleri ve yapamadıkları var elbette. Ben bilişim güvenliği uzmanıyım. Sen sanatçısın. O ise iyi bir sporcu. 

Hepimiz kendi alanımızda başarılı olmak için mücadele ediyoruz. Hepimizin ayrı ayrı uzmanlık alanları var. Ancak birbirimizin yaptıklarını yapamayabiliriz. Sonderece doğal bir durum. Vücut engeli olan ve olmayan bireyler arasındaki bakış açısı da bir parça bu olmalı işte. Teşbihte hata olmaz...

Asıl engel yapamadıklarımızda saklı.

Ben bir görme engelli olarak sokaklarda istediğim düzeyde hareket edemiyorsam, çevrenin engellisiyim. Göremediğim için değil, çevrenin düzensizliğinden dolayı kısıtlanıyorum çünkü.

Günay Kibrit bir ortopedik engelli olarak merdivenleri kullanamıyorsa, çevre engellisidir. Ancak sadece yürüyemediği için değil, rampa azlığından dolayı, yani  düzensizlik nedeniyle kısıtlandığı gerçeğini gözardı etmemek lazım.

Bahire Doğru bir işitme engelli olarak her hangi bir devlet dairesine gittiği zaman işaret dili ile iletişim kurmakta zorlanıyorsa, sistemin engellisidir. İşitemediği için değil, sistemin işaret dili bilmemesi nedeniyle engelleniyor çünkü.

Gelelim asıl soruya. Kedi yüzemiyor, balık koşamıyorsa kim, neye göre ve nasıl engelli oluyor?

Sadece görme engellilerin yaşadığı bir şehir düşünün. Bir zamandan sonra o şehirdeki her şey görme engelli bireylere uyum sağlar hale gelecektir. Görme engelli olmayan bireyleri bu ortama dahil ederseniz, ciddi anlamda zorlanacaklardır.

Yine görme engelli olan ve görme engelli olmayan iki dostun bir akşam yemeğinde buluştuğunu düşünelim. Bir anda elektrikler kesilirse ne olur? Hayalinizde canlandırmaya çalışın ve cevabı ona göre verin lütfen.

Tablo gayet net. Görme engelli olan dostumuzun hayatında bir değişiklik olmazken diğeri için aynı şeyi söyleyebilmemiz mümkün değil. Rahat bir şekilde yemeğe devam edebilmesi için bir ışık kaynağına ihtiyaç duyacaktır. Ortama uyum sağlamasının da kolay olmayacağı son derece aşikar.

 Burada üzerinde durmamız gereken asıl nokta ise tam da bu. Her ortamın engellisi farklıdır. Yani vücudun değil, yapamadığı şeylerin engellisidir insan.

   Özetle biz insanlar engeller çıkarmaz, yapılamayanları değil, yapılabilenleri fark edebilirsek, tüm engelli bireyler bir şekilde vücut engellerini aşar ve yapabildikleri ile hayatına rahatlıkla devam edebilir. Yapamadıklarının mücadelesi de ciddi bir hayat tecrübesi ve kazanım olacaktır zaten...

YORUM EKLE

banner19

banner1

banner3

banner18