Hava kirliliği Avrupa'da 400bin kişinin erken ölümüne sebebiyet veriyor...

Hava kirliliği Avrupa'da 400bin kişinin erken ölümüne sebebiyet veriyor...

Avrupa Birliği tarafından kurulan bağımsız araştırma kurulu Avrupa Çevre Ajansı’nın, bugün yayınladığı rapor havadaki ince partiküllerin, Avrupa’da  her yıl 400 binden fazla kişinin erken ölümüne sebebiyet verdiğini öne sürüyor.


Türkiye’den mevcut verilerin de kullanıldığı araştırma, hava kirliliğine en fazla yol açan kaynakları ulaşım, tarım, enerji santralleri ve sanayi olarak gösteriyor.Ajansın 2017 yılı için güncellediği rapor 2015 yılında Avrupa’da 2500’ün üzerinde gözlem noktasından takip edilen veriler ile oluşturulmuş.


Bu veriler hava kirliliğinin yavaş bir şekilde azaldığını gösterse de, bazı noktalarda hala ince partikül (PM), azot dioksit (NO2) ve alçak seviyelerdeki ozon (O3) oldukça yüksek seviyelerde oluğunu ve büyük zararlar verdiğini gözler önüne seriyor.


Rapor, özellikle  dizel arabalardan, odun sobalarından ve diğer kirletici gazların birbiri ile reaksiyona girmesi ile oluşan ve insan saçının 30’da 1’i genişliğinde olan partiküllerden PM 2.5’in, insanların akciğerlerine yerleşip solunum yolu ve kalp rahatsızlıklarına sebebiyet vererek her yıl 428bin kişinin erken ölümüne sebebiyet verdiğini öne sürüyor.
Hava kirliliği aynı zamanda sağlık harcamalarını artırarak, çalışanların verimliliğini düşürerek ve toprağa ve doğal kaynaklara zarar vererek çok büyük ekonomik zararlara yol açıyor. Rapor herhangi bir önlem alınmazsa hava kirliliğinin 2060 yılında Avrupa’nın GDP’sinin %2’sine mal olacağını belirtiyor


Avrupa Çevre Ajansı bu raporda özellikle tarım sektörünün amonyak ve metan gazı salımında birinci sırada olmasını öne çıkarmış. Mahsul üretiminde kullanılan özellikle azot bazlı kimyasal ilaç ve gübreler ve hayvancılıktan gelen hayvan atıklarının toprak, hava ve su kirliliğine sebebiyet verdiğini öne süren rapor, bu sektörde çözümlerin halihazırda var olduğunu ama uygulamaya konulmadığını belirtiyor


Raporu Avrupa Çevre Ajansı adına yorumlayan Hans Bruyninckx, Avrupa’daki çoğu hükumet ve özellikle şehirlerin hava kalitesini artırmak ve insan sağlığını korumak için yaptığı değişimlerin heyecan verici olduğunu söyledi. Avrupa Çevre Ajansı direktörü Bruyninckx, temiz havanın, şehirde yaşayanlarda dahil olmak üzere herkese ait olduğunu savundu.


Bununla beraber Bruyninckx, toplum olarak hava kirliliğinin yarattığı zararları kabul etmenin mümkün olmadığını belirtti. Bruyninckx, cesur kararlar ile beraber temiz ulaşım, enerji ve tarıma yönelik akıllı yatırımlar sayesinde hem kirliliğin önüne geçebileceğimi hem de yaşam kalitemizi artırabileceğimizi öneriyor.


Yorum

Çevre kirliliği ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevre kirliliği var ve her çeşidi canlı sağlığı adına risklidir. Su kirliliği, ses kirliliği ve hava kirliliği. Hepsinin canlılara kötü etkileri var. Hayvanlar kadar insanlara da zarar veriyor. Yani dolaylı yoldan kendimize de zararlar veriyoruz. Hava kirliliği de en ciddisi. Ve en önemlisi. İçinde bulunduğumuz ortamı yaşadığımız atmosferi doğrudan etkiliyor. Soluduğumuz hava kalitesi insan sağlığına bir etkendir. Bu hava kalitesini de kullandığımız teknolojik ürünler ve yarattığımız gazların etkilerinden ötürü bozuyoruz. Kömür kullanımları da havamızı kirletiyor. Kömürün cevreye zararı yadsınamaz. Güçlü bir de küresel iklim değişikliği destekçisi kömür. Diğer benzeri fosil yakıtlar da sırf zarardır doğamıza ve canlılara. Bu yüzden hem soy tükenişleri arttı hem de sağlıksız insanlar fazlalaştı. Hava kirliliği insan adına bir ölüm sebebi olmamalıdır. Havadan bunun aksine sağlık gelmeli. Hava almak dediğimiz olay insana yarar sağlayan birşeydir. Ama artık hava almanın da bir faydası pek yok. Sanayi devrimi ve ardından global olarak gelişen sanayi dünyayı pek olumlu etkilememiş. Bunu bu sonuçlar ile görüyoruz. Sanayi geliştikçe büyüdükçe doğal alanlar küçüldü, hava kalitesi çok düştü. Tarımsal üretimlerin ve faaliyetlerin de havanın bozulmasında emeği mevcuttur. Tarım üretim anlamına gelirken aslında tam bir yok edicidir. İnsanlar için ekonomi için birşeyler üretirken temel ihtiyacımız olan doğamızı, havamızı, suyumuzu kurutuyor ise olmaz olsun öyle tarım diyesi geliyor adamın ne yazık ki. Yine de neyse ki çözümler ve bazı iyi girişimler var. Ama yetersiz. Daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Yeni temiz uygulamaları ve yasaklayıcı kuralları kesinlikle bugünlerde uygulamamız şarttır. Sorun zaten burda olmakta. Çözümler bulmamıza rağmen hala daha hayata geçirmememiz bir sorundur...Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 20:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18