Yunan Fırkateyni Barbaros'u Taciz Etti, Türk Savaş Gemileri Harekete Geçti

banner32

Doğu Akdeniz'de araştırma yapan Barbaros Hayrettin Paşa gemisini taciz eden Yunan fırkateyni, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarınca engellendi.

Yunan Fırkateyni Barbaros'u Taciz Etti, Türk Savaş Gemileri Harekete Geçti
banner23

Doğu Akdeniz'de Yunan fırkateyni, Türk araştırma gemisi Barbaros Hayrettin Paşa'yı taciz etti.

Türk gemisi Barbaros Hayrettin Paşa gemisine tacizi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurları engelledi. 

Doğu Akdeniz'de çalışmalarına başlayan Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisini taciz eden Yunanistan'a ait fırkateyn, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar tarafından engellendi. 

Edinilen bilgiye göre, Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisi, dün akşamdan itibaren Doğu Akdeniz'de önceden ilan edilen Türkiye'ye ait Güzelyurt Araştırma Sahası'nda çalışmalarına başladı.

Gemi sabah saatlerindeki çalışmaları sırasında Yunanistan'a ait fırkateyn tarafından taciz edildi. Bunun üzerine bölgedeki Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar, uluslararası hukuk ve teamüllere aykırı olarak araştırma gemisini taciz eden Yunan gemisini engelledi. 

Araştırma gemisinin çalışmalarının Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan hak ve menfaatleri doğrultusunda güvenli ve iyi komşuluk ilişkilerine saygılı bir şekilde devam ettiğini belirten yetkililer, çevre denizlerdeki faaliyetlerin daima komşuların hak ve hukukuna saygılı ancak aynı zamanda hakların korunması noktasında da duyarlı ve kararlı olarak planlandığı şekilde sürdürüldüğünü vurguladı.

DIŞİŞLERİ'NDEN YUNANİSTAN'A UYARI 

Dışişleri Bakanlığı'ndan Barbaros Hayreddin Paşa araştırma gemisinin taciz edilmesiyle ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, "Yunanistan bölgede tırmanyaya neden olacak davranışlardan uzak durmalı" denildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 16:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin erden
Hüseyin erden - 3 yıl Önce

yunan ve rum aklını başına alsın 74 çok uzak bir tarih degil hani vijdani retciler.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18