Türkiye KKTC ilişkilerini Değerlendirdi

Anadolu Ajansı Editör Masası’nda soruları yanıtlayan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilişkiler ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye KKTC ilişkilerini Değerlendirdi
banner23

Oktay, KKTC ile koordinasyonun Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi öncesinde Başbakan Yardımcılığı seviyesinde yürütüldüğünü anımsatarak sistem değişikliğinin ardından gerek Dışişleri Bakanlığı gerekse ekonomik anlamda Hazine ve Maliye Bakanlığının üzerine düşen görevleri yaptığını anlattı.

Oktay, KKTC Başbakanı ve bakanlarla görüşmeler gerçekleştirdiğini, gerekli noktalarda organizasyonu sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.

Kıbrıs ve etrafındaki gelişmeleri yakından takip ettiklerine dikkati çeken Oktay, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de oldubittiye müsaade etmeyeceğini vurguladı.

Oktay, “Hidrokarbon kaynaklarının ortaya çıkarılmasıyla ilgili uluslararası alanda yine Rum kesiminin tek taraflı, ‘oldubitti’ diye ifade edeceğimiz çalışmalarını takip ediyoruz. Burada hiçbir oldubittiye müsaade etmeyeceğimizi bir kez daha ifade etmek isterim’ diye konuştu.

Türkiye’nin bölgedeki sismik araştırmalarının devam ettiğini belirten Oktay, bölgede tamamen Türkiye’nin ve KKTC’nin söz sahibi olduğu noktalar bulunduğunu, o bölgelerde soru işareti oluşturulmasına müsaade edilmeyeceğinin altını çizdi.

Fuat Oktay, KKTC ile hem koordinasyon hem de ortak çalışmanın devam edeceğini vurguladı.

Şu anda Akdeniz’de hem Fatih hem de Barbaros gemilerinin çalışmaları yürüttüğünü ifade eden Fuat Oktay Kıbrıs’ı herhangi bir konuda yalnız bırakma gibi ne şansımız ne de lüksümüz var Kıbrıs’taki sorunlar bizim sorunlarımızdır. Hem koordinasyon hem de ortak çalışma devam edecek” dedi.

(AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18