TikTok hayatlarını kararttı

Türkiye'de 25 milyon kullanıcısı bulunan son dönemin fenomen uygulaması TikTok, bu popüleritenin arkasında oldukça ilginç hikayelere de ev sahipliği yapıyor! İçerik sınırlamasının olmadığı bu platform yüzünden eşini boşayan, sicili bozulan hatta intihar edenler var.

TikTok hayatlarını kararttı
banner23
 • Son dönemin fenomen uygulaması TikTok hızlı büyümesiyle birlikte bir çok sosyal sorunu beraberinde getiriyor. 

  Posta'dan Murat Gülderen'in haberine göre TikTok, içerik serbestliği nedeniyle ailelerden büyük tepkiler almaya başladı.

 • Ücretsiz indirilen platformda eğlenceli videolar olduğu gibi küfürlü ve erotizm içerikli pekçok ahlak dışı videolara da rastlamak mümkün.

  Hatta TikTok kullanmasına izin verilmediği için intihar edenler bile var.

  YERLİ TİKTOK’ÇULAR

 • HER İKİ KİŞİDEN BİRİ TİKTOK KULLANIYOR

  HER İKİ KİŞİDEN BİRİ TİKTOK KULLANIYOR

  Beşinci defa üst üste en çok indirilen uygulama olan TikTok Türkiye'de de oldukça popüler. Türkiye uygulamanın dünya çapında en çok kullanıldığı 3. ülke konumunda.

  52 milyon sosyal medya kullanıcısının bulunduğu Türkiye'de TikTok'un kullanıcı sayısı 25 milyon. Başka bir deyişle neredeyse her iki sosyal medya kullanıcısından biri TikTok'u kullanıyor

 • Ancak dünyada 500 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya ulaşan canlı yayın ve video uygulaması Tiktok, özellikle gençlerin ve evli çiftlerin başına bela oldu.

  İçerik sınırlamasının olmadığı bu platform yüzünden eşini boşayan, sicili bozulan hatta intihar edenler var.

 • DEHŞET VERİCİ...

  DEHŞET VERİCİ...

  Örneğin geçen haziran ayında Hindistan’da 2 çocuk annesi bir kadın kocası TikTok kullanmasını yasakladığı için zehir içerek intihar etti. Kadın, zehir içtiği anları kayda alarak eşine gönderdi. Diğer bir intihar vakası ise yine Hindistan’da yaşandı. Mumbai’de 15 yaşındaki bir kız, TikTok uygulamasında çok fazla vakit geçirdiği gerekçesiyle kendisini ikaz eden büyükannesine kızarak, doğum gününde kendini asarak intihar etti.

 • YASAKLAYANLAR VAR

  YASAKLAYANLAR VAR

  Sakıncalar yüzünden bu uygulamayı Endonezya hemen yasaklarken Çin, içerikleri sıkı denetime aldı. Hindistan ise uygulamayı ‘sosyal felaket oluşturma potansiyeline sahip’ olarak değerlendirerek inceleme başlattı. 15 saniye süren videolara çeşitli efektler, etiketler, sesler ve müzikler de eklenebiliyor. Bunlar genelde korku, cinsellik ve eğlence amaçlı videolar için tercih ediliyor.

 • YAŞLILAR DA İLGİLİ

  YAŞLILAR DA İLGİLİ

  Platformun kurallarına göre 18 yaşından küçüklerin video paylaşmak için ailelerinden izin alması gerekiyor ancak bu durum pratikte pek işlemiyor. Bu nedenle ailelerin çocuklarını sürekli denetlemelerinde fayda var. Video paylaşanlar arasında 70 yaşın üzerinde de pek çok kişi bulunuyor. Posta’ya konuşan Adli Bilişim Uzmanı İsa Altun, “Tiktok bireylerin aşırı fenomen olma duygusuyla bir ruh bozukluğuna işaret ediyor. Örneğin bir videoda kendisini yerden yere atan genç, beğeni ve tık uğruna bir sonraki videoda hıçkıra hıçkıra ağlayabiliyor” dedi.

 • HACKER CİRİT ATIYOR

  HACKER CİRİT ATIYOR

  Bu tür uygulamalarda ayrıca hackerların da cirit attığını ifade eden İsa Altun, şöyle konuştu: “Bireyler, ekranda eğlendikleri sırada rehavete kapılıyor ve dikkatleri azalıyor. Farkında olmadıkları anda reklam gibi görünen bir video linkini tıkladıkları anda cihazlarına zararlı yazılım bulaşıyor ve tüm kişisel verilerini hackerlere kaptırıyorlar.”

 • TEKLİFLERE KANMAYIN

  TEKLİFLERE KANMAYIN

  İsa Altun şu uyarılarda bulundu: “Cazibeli tekliflere kanmayın. Özellikle ergen yaştaki çocukların ‘dikkate alınma’, ‘ilgi görme’, ‘fenomen olma’, ‘tanınma’, ‘takdir edilme’, ‘farklı görünme’ duyguları zirvede oluyor. Aileler Tiktok’ta şöhret olmak isteyen çocuklarına daha fazla özen göstermeli, yakından gözlemlemelidir.” Konuyla ilgili mahkemelere intikal eden bazı ifadeler...

 • YUVAM YIKILDI

  YUVAM YIKILDI

  Apartman komşum zaman zaman komik danslar içeren anlık videolar ekliyordu. Eşi bir tepki vermemişti. Bana da bu videoda 5 saniyelik oynamam için ricada bulundu. Kabul ettim. Daha sonra video ummadığım kadar yayılmış. Video yayıldıktan sonra eşim bana ‘Benden habersiz nasıl dans edersin. Bizi rezil ettin. Akrabalarım ve yakın çevrem bana sinkaf ettiler. Senin yüzünden psikolojim bozuldu’ diyerek boşanma davası açtı. Ayrıldım. 2 çocuğumun velayetini eşim aldı.

 • FELÇ OLDUM

  FELÇ OLDUM

  Lise 1’e giderken okul arkadaşlarımın ısrarıyla Tiktok’a abone oldum. Komik ve ilginç videolar izliyordum. Arkadaşlarım bana ‘Neden senin videon yok’ diye ısrar edince ben de ilginç ve çok izlenen bir video olsun diye iki mahalle yukarıda bulunan tren istasyonuna gittim. Vagonların üzerine çıktım. Arkadaşım da beni çekmeye devam ediyordu. Bu sırada elim elektrik akımına kapıldı. Dengemi kaybettim. Yere düştüm. Haftalarca yoğun bakımda kaldım. Boynumdan aşağısı felç kaldı.

 • SİCİLİM BOZULDU

  SİCİLİM BOZULDU

  9. Sınıf öğrencisiydim. Arkadaşlarım arasında popüler olmak için Tiktok’ta herkesten daha farklı bir video çekmek istedim. Üzerinde esrar bitkisi olan bir tişört giydim. Yasak olduğunu bilmiyordum. Mizansen olarak da bonzai içiyormuş gibi video çektim. Meğerse siber suçlar polisi bu videoları takip ediyormuş. Beni evden aldılar. Uyuşturucuyu özendirmekten hakkımda işlem yaptılar. Adli sicilime işlendi. Çok pişmanım.

 • PEDOFİLİ TEHLİKESİ

  PEDOFİLİ TEHLİKESİ

  TikTok’u çocuklar da kullanıyor. Uygulama bu nedenle pedofili (sübyancı) tehlikesine de çok açık. İngiliz çocuk vakfı Barnardo’s, uygulamanın pedofil şahıslar tarafından çocukların görüntülerini almak için yoğun bir şekilde kullanıldığı uyarısında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18