“TEDBİRLER TAMAM SONDAJ SONBAHARDA”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon faaliyetlerine dair, "Gerekli tedbirlerin alınmasını sağladık. Sondajlara başlayabiliriz. Hazırlığını Enerji Bakanlığı yapıyor, son baharda böyle bir sondaj başlayabilir" dedi.

“TEDBİRLER TAMAM SONDAJ SONBAHARDA”
banner23

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ise Rum tarafında zihniyet değişikliğinin şart olduğunu kaydederek, Kıbrıs sorununda Türkiye ile görüş birliği içerinde olduklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile bir araya geldi. İki bakan görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Özersay ile hem adada hem de Ankara görüşmelerini sürdürdüklerini ifade eden Çavuşoğlu, KKTC'nin uluslararası alanda görünürlüğünü arttırmak için birlikte çaba sarf ettiklerini dile getirdi. 

Kıbrıs meselesini de mevkidaşıyla değerlendirmeye başladıklarını dile getiren Çavuşoğlu, "KKTC ile Türkiye arasındaki bağları güçlendirmek için çalışıyoruz. En son Türk Konseyi toplantısında da gerekli mesajları verdik, KKTC ve Kıbrıs Türk halkıyla dayanışma içinde olacağımızı ortak bildiriye koyduk. Yine KKTC temsilciliklerin sayısının artması konusunda da çalışıyoruz. İki bakanlık arasında bilişim teknolojileri konusunda, dijital arşiv projesi konusunda işbirliği var. Kıbrıs sürecinin tekrar konuşulduğu bir dönemde bizim mesajlarımız gayet net. Biz her zaman kalıcı, adil ve siyasi eşitlik üzerine kurulacak bir çözümü sunuyoruz. Bu konuda üzerimize düşeni yaptık. Çözüm istemeyen Rum tarafı yine toplantılarda konferanslarda aynı tavrı sergiledi. Önümüzdeki süreçte neyi nasıl müzakere edeceğimizi ve sonuç odaklı bir müzakere sürecine nasıl başlayacağımızı öncelikle kendi aramızda bunların konuşulması gerekiyor. Sonuç alıcı bir müzakere olacaksa ancak o zaman başlamak lazım" şeklinde konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dıişleri Bakanı Kudret Özersay ise Rum tarafında zihniyet değişikliğinin şart olduğunu kaydederek, Kıbrıs sorununda Türkiye ile görüş birliği içerinde olduklarını söyledi. Özersay, her zaman uzlaşı içerisinde olduklarını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18