“Ortak Komite” önerisi yeniden

Rum yönetiminin Türkiye’ye yaptırım uygulanması mücadelesinde Ankara’dan kritik “non paper” adımı geldi.

“Ortak Komite” önerisi yeniden

Rum Yönetimi’nin, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’ni “işgal” ettiği gerekçesiyle Türkiye’ye yaptırım uygulanması için verdiği mücadeleyle Ankara’nın, AB üyesi ülkelere (Güney Kıbrıs hariç) gönderdiği non-paper (belge olmayan belge) Rum basınında ele alındı.

Fileleftheros gazetesi manşetten verdiği “Ankara’dan Non Paper-MEB Konusuna Mesafeli Kalması İçin AB’ye Çağrıda Bulunuyor- Doğal Gaz ile İlgili Ortak Komite İçin Şantaj Yapıyor” başlığıyla manşetten verdiği haberinde, Rum Yönetimi’nin,  Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’ni “işgal” ettiği gerekçesiyle Türkiye’ye maliyete neden olacak yaptırımların uygulanması için verdiği diplomatik mücadelenin, sadece Avrupa Konseyi zirvesi kararıyla değerlendirilemeyeceğini, mücadelenin esas şimdi başlayacağını belirtti.

Rum yönetiminin, Ankara’ya yönelik yaptırımların uygulanması için azalmayan bir hızla çabalarını sürdürmek zorunda olduğunu yazan gazete, Rum Yönetimi’nin karşısında sadece Türklerin değil İngiltere’nin de bulunacağına dikkati çekti.

Habere göre Ankara, AB üyesi 27 ülkeye gönderdiği “non paper” içerisinde, çözüm olarak, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların katılımıyla ortak bir enerji komitesi kurulması önerisini yinelerken bunun aksi durumunda kıta sahanlığındaki haklarını korumaya kararlı şekilde devam edeceğini ifade etti.

“Non paper” içerisinde ayrıca Kıbrıslı Rumların tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini durdurmadığı veya hidrokarbon konusunda karar alma mekanizmalarını resmileştirmek için Kıbrıslı Türklerle iş birliğini sağlamadığı sürece Kıbrıslı Türklerin bölgedeki deniz kaynakları haklarını korumaya kararlı olunduğuna da dikkat çekildi.

“TÜRKİYE’DEN MAT HAMLESİ”

Öte yandan Simerini gazetesi “Türkler Bürksel’e Mayın Döşüyor ve Mat Hamlesi Planlıyor” başlıklı harita destekli haberinde, Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’de kendisine ait yapılandırılmış bir planla, kendi politikasını gütmeye devam ettiğini yazdı.

Bir kimsenin, Ankara’nın, “Barbaros” gemisiyle nerede araştırma vurgusu yaptığının incelenmesi halinde nasıl hamlede bulunacağı ve ne planladığının da anlaşılmış olacağını savundu.

YAVUZ GEMİSİ GELİYOR

Politis gazetesi  “Yavuz gemisi oldubittileri kapatmak için geliyor” başlıklı haberinde, Rum diplomasisinin yaptırımlar aracılığıyla Türkiye’ye bir maliyete neden olmak için yürüttüğü çabalara karşın Türkiye’nin koordineli bir şekilde Karpaz veya Mağusa yakınlarına gelmeye hazır olan “Fatih” sondaj gemisinin kardeşi “Yavuz” sondaj gemisinin hazırlığını yoğunlaştırdığını belirtti.

 “TÜRKİYE MÜZAKERE İSTİYOR”

Kathimerini gazetesi ise “Türkiye Enerji Konusunda Müzakere İstiyor” başlığıyla yayımladığı haberinde, TC Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in “Türkiye’nin, doğal gazdan kaynaklanan kazançların adil bir şekilde dağıtılmasından yana olduğu” şeklindeki açıklamasına atıfta

“DÖRT KOŞUL”

Gazete Türkiye’nin, MEB’deki sorununun çözümlenmesi için müzakere etmek istemekle birlikte dört de koşul ortaya koyduğunu ileri sürdü.

Gazete bunları; “1) Ankara, Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin, Doğu Akdeniz’deki doğal gazın taşınması girişimine müdahil olmasına yüksek önem veriyor, Türkiye; altyapıları ve teknik bilgisiyle buna katkı koymaya hazırdır; 2)Ankara, doğal gaz konusunun ele alınmasında Kıbrıs Türk toplumu için özlü rol talep ediyor; 3) Kıbrıs Rum tarafının iş birliği dışında Türk tarafı bölgedeki diğer ülkelerle iş birliğine önem veriyor; 4) Doğal gaz konusunda bölgesel bir iş birliği ortaya çıktığı sürece Türk tarafı büyük dinamiklerin bu girişime dâhil olmasına olumlu yaklaşıyor” şeklinde sıraladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18