Man Adası Belgeleri Hukuka Aykırı Delil Sayıldı

Man Adası Belgeleri Hukuka Aykırı Delil Sayıldı
banner23
Türkiye’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun,  TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının Man Adası’na para transferi yaptıklarına ilişkin iddiaları nedeniyle 142 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildiği davanın gerekçeli kararının yazımı tamamlandı.

Anadolu 9. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde hazırlanan 12 sayfalık gerekçeli kararda, dosyanın kişilik haklarına saldırı nedeniyle açılan manevi tazminat davası olduğu belirtildi.

Davacı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dava konusu konuşmanın yapıldığı tarihte Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olduğu belirtilen kararda, diğer davacılar Ahmet Burak Erdoğan’ın oğlu, Mustafa Erdoğan’ın kardeşi, Ziya İlgen’in eniştesi, Osman Ketenci’nin ise dünürü olduğu bilgisi verildi.

Gerekçeli kararda, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması” toplantısındaki konuşmasında, davacılar hakkında vergi kaçırmak, sahtekarlık, hırsızlık ve vatana ihanet iddialarında bulunduğu, bu iddialarının ispatını da daha önceden başka bir konuşmasında açıkladığı banka dekontlarına dayandırdığı ifade edildi.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 8. maddesindeki özel ve aile yaşamına saygı hakkı ile 10. maddesindeki ifade özgürlüğü açıklamalarına değinilen kararda, “Şeref, kişinin toplum içinde sahip olduğu saygınlık, toplumun kişiye vermiş olduğu değerdir. Bir kimse kamusal bir tartışma bağlamında eleştirilmiş olsa bile, o kimsenin itibarı, kişisel kimliğinin ve manevi bütünlüğünün bir parçasını oluşturur ve dolayısıyla özel yaşam kapsamında girer. Somut olayda davalının yapmış olduğu konuşma bir bütün olarak değerlendirildiğinde, davacıların vergi kaçırmakla, sahtekarlıkla ve hırsızlıkla suçlandığı görülmekle, davalının dava konusu konuşmayla davacılara suçlamada bulunduğu anlaşılmakta olup, konuşmanın değer yargısı olduğunu kabule imkan bulunmamaktadır” denildi.

Gerekçeli kararda, davalı Kılıçdaroğlu’nun avukatının davacılara ait olduğunu iddia ettiği banka dekontlarını mahkemeye sunduğu ancak, yapılan incelemede Erdoğan’a ait her hangi bir banka dekontunun olmadığı belirtildi.

Kaynak : Havadis

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18