Erdoğan Doğu Akdeniz ve Doğalgaz ile ilgili konuştu

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ABD ve diğer güçlerin Doğu Akdeniz üzerinde oyun oynadığını söyledi.

Erdoğan Doğu Akdeniz ve Doğalgaz ile ilgili konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, ABD buranın üzerinde oyun oynuyor. İsrail, Fransa oynuyor. Biz de kendi değerlendirmemizi yapıyoruz. Şu anda tabii Rusya'nın oradaki tatbikat meselesi de var.. Biliyorsunuz Rusya'nın 5 tane üssü Suriye'nin batı tarafında. Ayrıca Akdeniz'deki gemileri de orada. Çin'le yapacakları tatbikat da çok büyük dedi.

HULUSİ AKAR:

Önümüzdeki günlerde Vostok 2018 tatbikatı yapacaklar. Türkiye'yi de çağırdılar. Değerlendiriyoruz. Doğu bölgesinde yapacaklar. Denizde yapılan başladı. 25 gemi, 30 noktadan, üzerlerinde canlı mühimmat da var. Bunlar 20-25 kilometre civarında menzilli füzeler. Amerika da bunu görüyor. Yani, tatbikat önem taşıyor.

Doğu Akdeniz doğalgazının Yunanistan'dan Avrupa'ya götürülme ihtimalinin zor olduğu söyleniyor. Kıbrıs ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya gönderilme ihtimali var. Maliyeti ne olursa olsun deniz altından bir hatla Yunanistan üzerinden taşımayı da tercih edebilirler. Veya tankerler vasıtasıyla da taşıyabilirler. 

BERAT ALBAYRAK:

Orada hem Mısır'ın yeni gaz keşifleri oldu, hem de İsrail'in gazı... Orada pazar, Türkiye üzerinden Avrupa... Tabi, Türkiye de pazar... Deniz altından yaparlar ama Türkiye'ye yapılacak olan altyapı yatırım maliyetinin neredeyse en az 4-5 katı maliyet olur. Geri dönüşü 40-50 yıl. Dolayısıyla fizibil değil. Ha, zarar etme pahasına yaparlar mı? Halka açık hiçbir şirketin hissedarları buna olumlu bakmaz. Onun için Türkiye'nin bir şekilde devrede olması söz konusu...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18