Erdoğan "BM'de adalet aramayın"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde TÜBİTAK ve TÜBA Ödülleri Töreni'ne katıldı.

Erdoğan "BM'de adalet aramayın"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde TÜBİTAK ve TÜBA Ödülleri Töreni'ne katıldı.

Erdoğan'ın şu sıralar burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

"Bilim ve teknolojiden mahrum bir kalkınma çabasının menzile varması mümkün değildir. Ülkemizi geleceğe taşıyacak her trlü birikim milli hazinemizde bulunuyor ama istifade edemiyoruz. Sadece ülke olarak değil İslam dünyası olarak da ilmi çalışmalarda üretimde sanayide bilimsel araştırmalarda kültür ve sanatta yeterli başarıyı yakalayamıyoruz. İslam coğrafyası son dönemde o büyük oyunun malzemezi yapılmıştır.

Müslümanlara ne kendi gelecekleri, ne de insanlığın ortak meseleleri hakkında söz söyleme hakkı tanınmamıştır. 1,7 milyar nüfusa sahip İslam dünyasının, BM Güvenlik Konseyinde bir tane bile daimi üyesinin bulunmaması işte bu çarpıklığın bir sonucudur. Onun için 'Dünya 5'ten büyüktür' diyorum.

BM Güvenlik Konseyi'ndeki beş üyenin ülkeler arasındaki dağılımı adil değil. Her şey 5 daimi üyenin içerisindeki bir üyeye bağlı. Hani dünyadaki adaleti sağlamak için kurulmuştu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde de Birleşmiş Milletler'de de adalet diye bir şey beklemeyin, aramayın, yok böyle bir şey. Yakın çevremizde sorunlarla boğuşan bir coğrafya ile karşılaşıyoruz. 

Dışa bağımlılık İslam dünyasının en acı gerçeğidir. Öğrenilmiş çaresizlik sendromu ile karşı karşıyayız. Biz bunun değişeceğine yürekten inanıyoruz. Türkiye son 16 yıldaki hamleleriyle bağımlılık gömleğini parçalamıştır. İthal eden değil, kapıya kul olan değil kendi ayakları üzerinde duran Türkiye var.

Darbecilerin, cesayet güçlerinin eşik bekçisi gibi görülen üniversitelerimiz tarihi bir değişim yaşadı. 

Öğrencilerin eğitimiyle değil de sakalıyla başörtüsüyle uğraşmanın kimseye faydası yok. Özgürlüğün olmadığı yerde özgünlük de olmaz. Bu anlayışla üniversitelerin demokratikleşmesinde önemli adımlar attık. Atılan adımlar sayesinde üniversitelerimiz gerçek anlamda bilim ve araştırma yapacak imkana kavuştu.

Üniversitelerde teröre bulaşmadığı sürece bilime her türlü desteğin verildiği ortam oluşturuldu. Eksiklerimiz elbette var. Akademik gelişmeler insan kalitesine ve imkanların ne şekilde değerlendirildiğiyle alakalıdır." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18