Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan önemli açıklamalar

banner32

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklama yapıyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan önemli açıklamalar
banner23

İbrahim Kalın'ın açıklamasının satır başları şöyle;

- 27 Ekim Cumartesi günü dörtlü zirve İstanbul'da toplanacak.

(ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİ): Münbiç yol haritasının önemi vurgulandı. . Trump ile görüşmede FETÖ ile mücadele de görüşüldü. Trump, İdlib Mutabakatı nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür etti. ABD ile Gaziantep'teki  eğitim önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Kaşıkçı cinayetinin önümüzdeki günlerde aydınlatılması hakkında konuşuldu.

(AF KONUSU) Bu konuda bildiğini gibi Ömer Çelik açıklama yaptı. Konunun başka yerlere çekilmesi elbette doğru olmaz.  Ortada bir yanlış anlama ya da çarpıtma var. Bu konuda karar Meclis'indir.

- 29 Ekim resepsiyonu bu yıl İstanbul'da yapılacak. 3. havalimanının açılması nedeniyle. Bu cumhuriyetimizin kazanımları açısınmdan da takdir edilmesi gereken bir gelişme. 

- Milli kimliğin en geniş kuşatıcı şekilde ifade edilmesi gayet doğaldır. Bu ifade okullarda okunmayınca bizim Türklüğümüzden kayıp olmaz. Dolayısıyla bunun bir milli kimliğin çerçevesiyle sınırlarıyla ilgili takdim edilmesi doğru değil. Okullardaki uygulamalardaki bir konudan bahsediyoruz. Burada Danıştay'ın kendini yürütmenin yerine koyması ve böyle bir karar vermesi söz konusu.

(KAŞIKÇI CİNAYETİ)  Bu araca ulaşıldı. İncelemeler yapılacak. Cemal Kaşıkçı cinayeti işlendiği günden itibaren bu konuda bütün birimlerimiz hassas çalıma yürüttü. Sayın Cumhurbaşkanımız dün yarın için açıklamalar yapacağını ifade etti. Bu olayla ilgili hiçbir şey gizli kalmayacak. Suudi Arabistan bizim için önemli ülkedir. Bunlara zarar gelmesini elbette istemeyiz. Fakat bütün fotoğrafa baktığımız zaman İstanbul Başsavcılığımızın yürüttüğü soruşturma büyük önem arz ediyor. 

(DOĞU AKDENİZ) Doğu Akdeniz'de gerilim var şeklinde değerlendirmeleri sizler de yapıyorsunuz, uluslararası basın da yapıyor. Uluslararası hukukun gerektirdiği birtakım şartlar var. Burası bizim bölgemiz diye kendilerine göre çizdikleri haritaları esas alıp yaptıkları değerlendirmeler var. Bizim baştan beri söylediğimiz Doğu Akdeniz'de iki tarafın da ortak menfaatlerini esas alacak bir modelin geliştirilmesi.

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18