Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye küresel bir lider haline gelmiştir

banner32

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD merkezli "Foreign Policy" dergisi için BM'nin yaşadığı itibar krizi ve buna yönelik reform önerilerini değerlendirdiği bir makale yazdı. Erdoğan, "Irak, Suriye ve diğer yerlerde çözümün parçası olan Türkiye, küresel bir lider haline gelmiştir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye küresel bir lider haline gelmiştir
banner23

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanABD merkezli "Foreign Policy" dergisi için, BM'nin yaşadığı  itibar krizi ve buna yönelik reform önerilerini değerlendirdiği "BM'yi Nasıl ve  Neden Düzeltmeliyiz?" başlıklı bir makale yazdı.

Dünyanın her yerinden liderlerin, New York'ta bulunan BM'de toplanarak  insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük sorunları masaya yatırdıklarını belirten  Erdoğan, bu toplantının "Birleşmiş Milletleri tüm insanlar için kayda değer  kılmak" ana temasıyla düzenlenmesinin, temanın örgütün yaşadığı gerçek  zorlukların bir özetini sunması noktasında dikkati çekici olduğunu ifade etti.

Erdoğan, zira BM'nin farklı kuruluşlarında görevli personelin  çabalarına rağmen eşi benzeri görülmemiş bir itibar krizi yaşandığını vurguladı. BM'nin mevcut sorunlarının kökeninde Güvenlik Konseyi'nin "dünyanın  her yerinde barış ve güvenliği tesis etme" sözünü yerine getirememesinin  yattığına işaret eden Erdoğan, makalesinde şu değerlendirmeye yer verdi:

"Örgütün bu en üst karar alma organı Bosna'dan Ruanda'ya, Suriye'den  Yemen ve Filistin'e kadar birçok yerde yaşanan suçları engelleyememiş, bu menfur  saldırıların sorumlularını adalete teslim edememiştir. Dünyanın farklı  bölgelerindeki otoriter rejimler, Birleşmiş Milletlerin gözleri önünde masum  sivilleri konvansiyonel silahlar ve kitle imha silahlarıyla hedef almış, bazı  rejimler hiçbir yaptırımla karşılaşmaksızın soykırımlar gerçekleştirmiştir.

Örgüt, aynı zamanda aşırı yoksulluk ve yetersiz beslenmeden muzdarip  bulunan milyonlarca çocuğu yüzüstü bırakmış, Türkiye'nin de çok iyi bildiği üzere  mültecilerin acısını dindirecek adımları atamamıştır. Bu listeyi uzatmak  mümkündür. Ancak insanlığın kalbi olması beklenen Birleşmiş Milletlerin nabzı  bugün atmamaktadır."

'ZAMANI GELMİŞ DEMEKTİR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, örgütü eleştirenlerin ne yapılması gerektiği  hususunda ikiye ayrıldığına işaret etti. İlk grubu oluşturan Türkiye ve Almanya'nın da aralarında bulunduğu  ülkelerin, BM'nin yaşadığı sorunların çözülebilmesi için reform çağrısında  bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, makalesine şöyle devam etti:

"Karşı kamp ise Amerika Birleşik Devletleri'ni kapsamakta, Birleşmiş  Milletler'in zayıf yönlerini istismar ederek liberal uluslararası düzenin altını  oymaya çalışmaktadır. ABD Başkanı Donald Trump'ın, BM İnsan Hakları Konseyi ve  UNESCO'dan çekilme ve Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na  mali yardımlarını durdurma kararları bu durumun açık örneğidir. Trump, bu  yaklaşımını salı günü yaptığı konuşmada 'ilkeli realizm politikası' olarak  nitelemiştir.

Küresel liderliğe çok ihtiyaç duyulan bu günlerde Birleşmiş Milletleri  yıkmak değil, iyileştirmek durumundayız. Eğer büyük güçler bu sorumluluğu  üstlenmek istemiyorsa, mevcut sistemden fayda sağlayan bir avuç ülke reform  yapmak istemiyorsa ve ABD'nin de aralarında bulunduğu Birleşmiş Milletlerin  mimarları tek taraflı adımlar atarak çok taraflılık ilkesine zarar veriyorsa,  'küresel liderliğin' yeniden tanımlanma zamanı gelmiş demektir."

TÜRKİYE KÜRESEL BİR LİDER HALİNE GELDİ'  

Başkan Erdoğan, birkaç ülkenin elindeki tekeli kırmak ve küresel  sorunları çözme iradesi gösteren ülkelerin müşterek liderliğini ortaya koymak  zorunda olduklarını vurguladı.

"Eğer büyük güçler adım atmıyorsa ya da atamıyorsa milletler  topluluğu, BM veya başka örgütlerin çatısı altında gerekeni yapmalıdır."  ifadesini kullanan Erdoğan, makalesini şöyle sürdürdü:

"Türkiye, bu topluluğun üyesi olacaktır. Geçtiğimiz 20 yıllık dönemde  ihmal edilen meselelere dikkati çeken ülkemiz, 2013'te Birleşmiş Milletler  Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerine atıfla 'Dünya Beşten Büyüktür' kampanyasını  başlattı. Bu kapsamda Birleşmiş Milletlerin ciddi bir itibar krizi yaşadığına  dikkati çekerek tüm taraflara örgütü daha demokratik, eşitlikçi ve çok taraflı  bir yapıya kavuşturma çağrısında bulunduk.

Bugün bir kez daha milletler topluluğuna BMGK'deki daimi üyelik  uygulamasına son verilmesi, üye sayısının 20'ye çıkarılması ve tüm ülkelerin bu  platformda sırayla temsil edilmesi davetimi tekrarlıyorum. Türkiye, bir askeri  veya ekonomik süper güç olmamakla birlikte Irak, Suriye ve diğer yerlerde çözümün  parçası olarak küresel bir lider haline gelmiştir."

Başkan Erdoğan, bugün 3,5 milyonu Suriyeli olmak üzere 4 milyon  mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'nin dünyanın önde gelen insani yardım  bağışçıları arasında bulunduğunun altını çizdi.

Uluslararası toplumun diğer üyelerinin üzerine düşeni yapması  gerektiği çağrısında bulunan Erdoğan, "Öte yandan mülteci krizinin ulaştığı  boyutlar, bu meselenin Birleşmiş Milletler gibi örgütler aracılığıyla daha yakın  iş birliği yapılmadan çözülemeyeceğini ortaya koymaktadır. Küresel güçlerin  yardım etmemesi durumunda uluslararası toplumun geri kalanı inisiyatifi eline  alarak, Birleşmiş Milletler'de kapsamlı bir reform sürecini başlatmalıdır. Zira  biz daha kayda değer bir uluslararası sistemin kurulması için mevcut yapıyı  tamamen ortadan kaldırmak gerektiğine inanmıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın her yerinden insanların  üzerine düşen sorumluluğun bir araya gelerek barış, istikrar ve güvenliği herkes  için sağlayacak adımları atmak olduğunu belirterek, "Birleşmiş Milletler Genel  Kurulu artık dünya liderlerinin konuşmalar yapmak ve şikayetlerini sıralamak için  geldiği bir platformdan daha fazlası haline gelmelidir. 2018, yeni bir Birleşmiş  Milletler sisteminin temellerinin atıldığı yıl olmalıdır." görüşünü aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18