Çıplak arama iddialarına emniyetten görüntülü cevap

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Boğaziçi Üniversitesi’nde protestolara katılan ve polise mukavemet ettiği için gözaltına alınan şüphelilerden bazıları sosyal medya üzerinden çıplak arama ve kötü muameleye maruz kaldıklarını ile ilgili ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu bildirdi. İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünden bu asılsız iddialara kamera görüntüleriyle yanıt geldi. Saniyeler içerisinde yapılan aramalarda böyle bir durumun gerçekleşmediği vurgulandı. Ortaya çıkan görüntülerde çıplak arama iddiasını süren şüphelilerin de diğerleri gibi seri bir şekilde içeri girip çıktıkları görülüyor.

Çıplak arama iddialarına emniyetten görüntülü cevap
banner23

Konuyla ilgili olarak İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada,; 04.01.2021 günü Boğaziçi Üniversitesi Giriş Kapısı önünde yapılan gösteriler sırasında 2911 Sayılı Kanuna Muhalefet ve Polise Karşı Mukavemet gösterdiği tespit edilen şahıslara yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatları doğrultusunda 05-06/01/2021 tarihlerinde gerçekleştirilen iki ayrı operasyonda gözaltına alınan şüpheliler Adli makamlarca Adli Kontrol Kararı ile serbest bırakılmıştır.

ÜST ARAMALARI KISA SÜREDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gözaltı sırasında yapılan işlemler ile ilgili olarak; E.G., Y.Ö., Z.A.Ç, Ö.Ö., H.R.S. isimli şahıslar tarafından basın ve sosyal medya yoluyla "çıplak arama ve kötü muameleye maruz kalındığı" iddialarında bulunulmuştur. Konuya ilişkin yapılan işlemlerin tetkiki ve yakalama/üst arama sırasındaki kamera kayıtları titizlikle incelenmiştir. Görüntülerden de anlaşılacağı üzere bütün şahıslarda olduğu gibi iddialarda bulunan şahısların da üst aramaları çok kısa sürelerde tamamlanmıştır.

Bu kadar kısa süre içerisinde kıyafet çıkarılması ve tekrar giyilmesi kesinlikle mümkün değildir. İşlemler Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği 8. Maddesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü Nezarethane Talimatnamesi'nin 9. Maddesinde belirtilen hususlara uygun şekilde gerçekleştirilmiştir.Asılsız ve mesnetsiz iddialarda bulunan şahıslar hakkında Adli makamlara suç duyurusunda bulunulacaktır.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 21:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18