Çavuşoğlu: 'Münbiç'ten sonra sıra diğer şehirlere gelecek'

Çavuşoğlu: 'Münbiç'ten sonra sıra diğer şehirlere gelecek'
 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Münbiç'ten sonra sıra diğer şehirlere gelecektir. Sadece Münbiç ve sadece YPG'nin Münbiç'ten çekilmesi yetmez." dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lesoto Dışişleri ve Uluslararası İlişkiler Bakanı Lesego Makgothi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "(ABD ile) Çalışma grubunun yol haritasını mutabakata bağlarsak 'anlaştık' diyebiliriz. Şimdi bir anlayış var." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, "Münbiç'ten sonra sıra diğer şehirlere gelecektir. Sadece Münbiç ve sadece YPG'nin Münbiç'ten çekilmesi yetmez." dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, vize serbestisine ilişkin, "En son teklifimizi AB'ye ilettik, cevap bekliyoruz" dedi. Çavuşoğlu ABD ile Menbiç görüşmeleri hakkında, "Anlaşmaya vardık demedik anlayışa vardık dedik" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu ABD ile Menbiç görüşmelerine ilişkin çıkan haberlere ilişkin, "Anlaşmaya vardık demedik, anlayışa vardık dedik. Çalışma grubunun yol haritasını mutabakata bağlarsak 'anlaştık' diyebiliriz. Şimdi bir anlayış var" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, "Buraların istikrara kavuşabilmesi için buradan terör örgütlerinin kaybolması lazım. Ayrıca Suriyeliler niye dönemiyor bizdeki 350 bin Suriyeli Kürt kardeşimiz niye dönemiyor çünkü YPG'liler buna müsaade etmiyor. Bunlar YPG nedeniyle evlerine dönemiyorlar. Münbiç'ten sonra sıra diğer yerlere gelecektir. YPG'nin sadece Münbiç'ten çekilmesi yetmez" açıklamasını yaptı.

 

Vize serbestisi

 

Bakan Çavuşoğlu, AB'yle yapılan vize serbestisi görüşmelerine dair, "En son teklifimizi AB'ye ilettik, cevap bekliyoruz" bilgisini paylaştı.

 

Tillerson görüşmesi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ay sonunda görevi bırakacak olan ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson'la yaptığı görüşmeye ilişkin, "Daha çok insani bir görüşmeydi" değerlendirmesinde bulundu.

 
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2018, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18