Balık için denize çıkan balıkçılar, çöp dolu ağlarla dönüyor

banner32

Rize’de son dönemde balık için denize açılan kıyı balıkçıları çöp dolu ağlarla limana dönüyor. Balıkçı İbrahim Fatih Oral, "Rize'nin bütün pisliği denizde. Her türlü rezalet denizin içinde var. Şimdi moda maske ya, tüm maskeler yüzüyor denizin içerisinde. Bu denize daha da girilmez” ifadeleriyle duruma tepki gösterdi.

Balık için denize çıkan balıkçılar, çöp dolu ağlarla dönüyor
banner23

Kentsel dönüşüm kapsamında Rize merkezde yıkılan yapıların hafriyatlarının demirleri ayrıldıktan sonra denize dökülmesi ile kıyıda çöp sorununun daha da arttığını belirten balıkçılar, bir an evvel Rize Belediyesi’nin bu soruna çözüm bulmasını istiyor.

Rize'de balık için denize çıkan balıkçılar, çöp dolu ağlarla dönüyor - 2

Rize Merkez Balıkçı Barınağı'nda balıkçılık yapan İbrahim Fatih Oral, deniz kirliliğinin balıkçılığı olumsuz yönde etkilediği gibi balıkların üremesini de etkilediğini dile getirdi.

Rize'de balık için denize çıkan balıkçılar, çöp dolu ağlarla dönüyor - 3

Oral “Hayatımız bu deniz kenarında geçiyor. Denizden çıkan pislikler ortada. Sağ olsunlar deniz kenarına tahkimat yapmadan döktükleri toprak, çöp karışımı şeyler tekrar denize gidiyor" şeklinde konuştu.

Rize'de balık için denize çıkan balıkçılar, çöp dolu ağlarla dönüyor - 4

"Ağları çöp doldurmayı bırak bir yıkamaya kalksak çamur akıyor" diyen Oral, "Deniz tabanında yaşam alanı kalmadı, yosunlar öldü" ifadelerini kullandı.

Rize'de balık için denize çıkan balıkçılar, çöp dolu ağlarla dönüyor - 5

Oral, "Ne balık yumurtası olur, ne yosun olur. Yıkılan bütün binaların demirleri alınıyor, betonları buraya dökülüyor" dedi.

Rize'de balık için denize çıkan balıkçılar, çöp dolu ağlarla dönüyor - 6

"Taş dökseler iyi ama bütün çamuru döküyorlar buraya" diyen Oral, "Limanın içi berbat. Lağım suları buraya akıyor. Soruyoruz kaçak bağlamışlar diyorlar. Poyraz estiğinde lağım suları limana giriyor. Anormal bir pis koku oluyor burada" diye konuştu.

Rize'de balık için denize çıkan balıkçılar, çöp dolu ağlarla dönüyor - 7

Limandaki ve kıyıdaki pisliğin görüntülerini çekerek her yere yolladıklarını ama çözüm bulamadıklarını belirten Oral "Rize'nin bütün pisliği denizde. Her türlü rezalet denizin içinde var. Şimdi moda maske ya, tüm maskeler yüzüyor denizin içerisinde. Bu denize daha da girilmez” ifadelerini kullandı.

Rize'de balık için denize çıkan balıkçılar, çöp dolu ağlarla dönüyor - 8

Rize'de balık için denize çıkan balıkçılar, çöp dolu ağlarla dönüyor - 9

Rize'de balık için denize çıkan balıkçılar, çöp dolu ağlarla dönüyor - 10

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18