banner38

Akkuyu'da temel atılıyor

banner32

Akkuyu'da temel atılıyor
banner41
banner37
banner23
Türkiye’nin ilk nükleer santral projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temeli bugün atılıyor.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temel atma töreni için belirlenen takvim doğrultusunda ilerlediklerini açıkladı.

Novak, gelinen aşmada şirketin beklediği inşaat izninin verileceği teyidini aldıklarını söyledi.
Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) ve Akkuyu NGS’nin temel atma töreni öncesinde, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün değerlendirmelerde bulundu.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’in, Türkiye ve Rusya arasında ekonomi ve ticaret alanlarındaki iş birliğinin geliştirilmesi açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Novak, iki ülke tarafından konulan hedeflere henüz ulaşılamadığını ancak bu yönde hızla ilerleme kaydedildiğini dile getirerek, “Ocak ayında ticaret hacmimiz bir önceki yılın ayın ayına göre yüzde 60 arttı. Bu çok olumlu bir işaret. Çünkü tüm kısıtlamalar kaldırılıyor ve ticari serbestlik tüm alanlara yayılıyor.” ifadelerini kullandı.

Novak, Türk ve Rus liderlerin katılımıyla bugün temelinin atılması beklenen Akkuyu NGS’nin Türkiye için son derece önemli bir proje olduğunun farkında olduklarını söyledi.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom tarafından inşa edilecek Akkuyu NGS bin 200 megavatlık 4 üniteden oluşacak.

Akkuyu NGS projesinin yüzde 35-40’lık kısmında yer alacak Türk şirketlerinin, milli ekonomiye 6-8 milyar dolar arasında katma değer sağlayacağı hesaplanıyor.Mersin’deki Akkuyu NGS 4 bin 800 megavatlık tam kapasitesiyle devreye girdiğinde, yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretimiyle İstanbul’un enerji ihtiyacını tek başına karşılayabilecek.

Yaklaşık 20 milyar dolarlık maliyetiyle ülkede tek kalemde yapılan en büyük yatırım olacak Akkuyu NGS’nin üretimi, Türkiye’nin elektrik talebinin yüzde 10’unu karşılayacak.
Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3