ABD silahları Güney Kıbrıs'a geliyor

ABD silahları Güney Kıbrıs'a geliyor
banner23

ABD’nin Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldıran ve Yunanistan’a askeri desteğin önünü açan, düzenlemeyi onayladı! yeni askerlik düzenlemesini yasalaştırıldı!

ABD’nin Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldıran ve Yunanistan’a askeri desteğin önünü açan düzenlemeyi onaylaması, yeni askerlik düzenlemesini yasalaştıran Türkiye açısından ciddi bir tehdit oluşturur mu? Türkiye’nin güvenlik stratejisini ve ülkeyi bekleyen olası senaryoları, Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz bu soruları cevaplandırdı...

Sputnik'in haberine göre ; ABD’nin Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ı silahlandırma kararı ve Türkiye’nin doğalgaz-petrol aramalarına yönelik sistematik itirazlar sebebiyle Doğu Akdeniz’deki gerilim hızla tırmanırken; Türkiye askerlik sistemiyle ilgili çarpıcı bir değişikliğe imza attı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen ve yasalaşan Askeralma Kanunu Teklifi, Türkiye’de askerlik süresinin 6 aya inmesinin ve bedelli askerliği sürekli hale gelmesinin önünü açtı. Bu da yasanın yürürlüğe girmesiyle, hâlihazırda askerlikte 6 ayı dolan 130 bin askerin de terhis olacağı anlamına geliyor.

GÜNEY KIBRIS’I SİLAHLANDIRAN ABD, TÜRKİYE’NİN S-400 ALMASINI İSTEMİYOR

Türkiye’de söz konusu tasarının yasalaşmasıyla eş zamanlı olarak, ABD’de de Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki varlığı ve güvenliğiyle yakından ilgili ve son derece tartışmalı bir yasa tasarısı, senatodan geçti. Nisan ayında Senatör Marco Rubio ve Demokrat Senatör Bob Menendez tarafından Amerikan Kongresi'ne sunulan ve 26 Haziran’da kongreden geçen “Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji İşbirliği Kanunu" tasarısı, Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunun kaldırılmasının, Yunanistan’a 3 milyon dolarlık askeri destek sağlanmasının ve hem Yunanistan hem de Güney Kıbrıs’a ikişer milyon dolarlık askeri eğitim desteği verilmesinin önünü açtı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18