"ABD'nin derdi Kıbrıs'tan Türk askerinin çıkması"

İstanbul Üniversitesi Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arif Yavuz, "Türkiye Batı ile ittifakını koruma koşuluyla Rusya ve Çin'le de ticaretini geliştirirse bu tür ekonomik saldırıları atlatabilir.

"ABD'nin derdi Kıbrıs'tan Türk askerinin çıkması"
banner23

İstanbul Üniversitesi Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arif Yavuz, "Türkiye Batı ile ittifakını koruma koşuluyla Rusya ve Çin'le de ticaretini geliştirirse bu tür ekonomik saldırıları atlatabilir." dedi.

Yavuz, Türkiye'de dövizdeki dalgalanma sürecini AA muhabirine değerlendirdi.

Prof. Dr. Yavuz, Türkiye'ye yönelik ekonomik saldırının, 12 Şubat 2012 Oslo kumpası ile başlayan 17-25 Aralık polis-yargı operasyonu, Gezi kalkışması ve 15 Temmuz darbe girişimiyle devam eden savaşın son cephesi olduğunu söyledi.

Yavuz, ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson ile başlayan gerilimin arkasında yatan olası ABD taleplerini şöyle sıraladı: 

"Şimdi rahibi bıraksak da bu dolar yine çıkacak, düşmeyecek, müeyyide yine uygulanacak. Bunun birkaç sebebi var. Birinci mesele Kıbrıs. Diyorlar ki 'Kıbrıs'tan çekileceksiniz. Kıbrıs birleşecek, tek devlet olacak.' İkincisi 'Suriye'de Kürt devleti kuracağım' diyor. Üçüncüsü 'İran'a ambargo uyguluyorum. Ticaretini keseceksin benim ambargoma uyacaksın.' Dördüncüsü Güneydoğu sorunu ve çözüm süreci. Oraya yine karışıyor. Beşincisi FETÖ meselesi. 'FETÖ'nün üzerine gitme artık' diyor. Altıncısı, 'Rusya'dan S-400'ü alma' diyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18