Microsoft'tan ilginç iddia:

Microsoft'tan ilginç iddia:

"20 yıl içinde robot ikiziniz olacak"


 

Yapay zeka üzerine bir kitap yazan iki Microsoft yöneticisi Brad Smith ve Harry Shum'a göre, 20 yıl içinde insanların yapay zekaya sahip ikizleri olacak.

 

Teknoloji dünyasında son dönemin en büyük tartışma konularından biri yapay zeka. Kimileri yapay zekanın insanlık için hayati bir risk, kimileri ise büyük fırsat olduğunu savunuyor. Teknoloji devi Microsoft'un yöneticilerinden Brad Smith ve Harry Shum'un bu konuda daha ilginç fikirleri var.

 

Yapay zeka üzerine bir kitap yazan iki Microsoft yöneticisi yapay zekanın ilerleyen yıllarda insanların karakteristik özelliklerinin yüzde yüzünü kopyalayabileceğini ve kullanıcıların önümüzdeki 20 yıl içinde yapay zekaya sahip robot ikizleri olacağı iddiasında.

 

Aynı kitapta yer alan öngörülere göre, yapay zeka kullanıcıların ikizi gibi olacak, kullanıcının tüm özelliklerine hayatına hakim olacak onlar gibi düşünecek ve olaylara tıpkı onların vereceği tepkileri verecek.

 

Ancak ikilinin bir de uyarısı var. Yapay zeka konusunda ciddi bir koruma mekanizması kurulmasının bir gereklilik olduğunun altını çizen Brad Smith ve Harry Shum bu sayede makinelerin insan ve toplumun iyiliğine karşı hareket etmesinin engellenmesi gerektiğini belirtiyor.

 

Benzer bir uyarı sıklıkla Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk ve Üünlü İngiliz Fizikçi Stephen Hawking tarafından da dile getirilmişti.

 
Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2018, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18