Üçlü şampiyonluk mücadelesi Türkiye’de devam ediyor

banner32

Dünya Ralli Şampiyonası lideri Neuville Marmaris’e Ogier’in 23 puan önünde geliyor. Tanak ise Ogier’in sadece 13 puan gerisinde. Benzer bir mücadelenin yaşandığı markalar şampiyonasında Hyundai az bir farkla Toyota ve M-Sport Ford’un önünde.

Üçlü şampiyonluk mücadelesi Türkiye’de devam ediyor
banner23

Bu hafta sonu koşulacak Türkiye Rallisi, Belçikalı pilot Thierry Neuville’e ilk FIA Dünya Ralli Şampiyonluğu ünvanına bir adım daha yaklaşmak için

için büyük bir fırsat sunuyor. 

Sekiz yıllık bir aradan sonra ilk kez Dünya Ralli Şampiyonası’na (WRC) ev sahipliği yapacak Türkiye Rallisi’nin, Marmaris ve Muğla’daki kırıcı ve zorlu etaplarına WRC’nin önde gelen pilotlarının hiç biri için tanıdık değil. Diğer rallilerde daha önceki yıllarda kullandıkları yol notlarını baz alan ekipler, yol keşiflerinde işe sıfırdan başlayarak yepyeni notlar çıkardı. Otomobiller geçtikçe zaman içinde etapların yüzeyi temizlenerek yol tutuş artacak. Bu da ekiplerin start ve etaplara çıkış sırasını çok kritik bir hale getiriyor.

Şampiyonada Neuville Hyundai i20 Coupe WRC’si ile son beş yılın şampiyonu Sebastien Ogier’in 23 puan önünde bulunuyor. Öte yandan Toyota Gazoo Racing adına yarışan Ott Tanak son yarışların formda ismi. Estonyalı pilot, Finlandiya’da, Citroen’den Mads Ostberg ile girdiği destansı mücadeleden galip ayrıldıktan sonra, Almanya’da da muhteşem bir galibiyet elde etti. 

Böylece Tanak, Toyota Yaris WRC’si ile şampiyonada Neuville’in 36, Ogier’in 13 puan gerisinde üçüncülüğe yerleşti. İki ralli öncesine kadar bu fark 72’ye, 45 olmasına karşın Tanak, temkinli konuşuyor: “Hala şampiyonadan ziyade, her ralliye tek tek konsantre oluyorum.” 

Ralli öncesi Türkiye’de testlerin yasaklanması nedeniyle, Toyota, Portekiz’in güneyine giderek benzer yol ve hava şartlarında deneme sürüşleri yaptı.  Mart ayında yapılan Meksika Rallisi’nde sıcak hava ve oksijen azlığı Toyota WRC’lerde sorunlara yol açmıştı. Takım direktörü Tommi Makinen takımın çıkışını sürdürebilmesi için işi sıkı tutuyor. 

Türkiye Rallisi ile birlikte üç pilotluk bir şampiyonluk yarışının iyice kızışması muhtemel. Türkiye, Galler, İspanya ve Avustralya rallilerinde toplam 120 puan kazanmak mümkün. Ayrıca her rallinin sonuda koşulan power stage’ler de birer puan vaadediyor. Bu da şampiyonluk hesaplarını çok daha heyecanlı hale getiriyor. 

Bu aşamada hem Neuville hem de Ogier kaderlerini elinde tutuyormuş gibi görünüyor. Tanak yarışı kazansa bile hedefine ulaşamayabilir. Ancak 35 

dereceye ulaşan sıcak hava, otomobillere ve lastiklere beklenmedik zararlar 

verebilecek kırıcı zemin, dar yollar ve virajlar Türkiye Rallisi’ni sürpriz sonuçlara açık kılıyor. 

Ogier, son olarak 2010 yılında İstanbul’da yapılan Türkiye Rallisi’ni dördüncü sırada bitirmeyi başarmıştı. Son beş yılın Dünya Ralli Şampiyonu, “Bu uzun zamandır ilk kez karşılaştığımız tamamıyla yeni ilk ralli. Yol keşfinde yapılacak çok iş var. Her kilometre için yeni yol notları çıkarmamız gerekiyor. Hedefimiz elde edebileceğimiz en iyi sonucu elde etmek ama gevşek zemin çok belirleyici olacak. Bir çok sürücü, ön sıralarda start alan pilotların temizlediği etaplarda  daha yüksek yol tutuşla yarışma avantajını elde edecek. En önemlisi buradan bizi şampiyonada güçlü bir pozisyonda tutacak puanlar çıkarmak. Buna konsantre oluyoruz.” diyor.

Pilotlar şampiyonasındakine benzer bir mücadele de markalar şampiyonasında yaşanıyor. Hyundai, Toyota’nın 13 puan önünde lider. M-Sport Ford ise Toyota’nın 17 puan gerisinde üçüncü sırada yer alıyor.

iki sürücünün birden takımları için puan kazanabildiği göz önüne alındığında bu sıralama hızla değişebilir. Ogier ve Elfyn Evans yarışı podyumda tamamlarsa, M-Sport Ford’a, geçen yıl kazandıkları Dünya Markalar Şampiyonluğu ünvanını korumak  şansını verebilir. 

Citroen Abu Dhabi Dünya Ralli Takımı uzak ara dördüncü ama Ostberg takıma katıldığından beri çok formda. Kris Meeke ve Craig Breen de yükselen performanslarını iyi bir finişle taçlandırmanın peşinde. Son olarak Güney Fransa’nın merkezi Aude’de yaptıkları üç günlük test onlar için karlı olabilir. 

Fransız takımı Türkiye’de rekorlara sahip. Xsara WRC ilk toprak yarış zaferini burada kazandı. Ayrıca Citroen önceki yıllarda Dünya Ralli Şampiyonası kapsamında koşulan altı Türkiye Rallisi’nin dördünü kazandı. 

Ostberg “Havanın sıcak olmasını bekliyoruz. Teknik olarak zor ve çok şey isteyen bir ralli ve biz de bu yüzden Aude’de test yaptık. Kendime güvenim oldukça fazla çünkü bu tip zeminlerde her zaman kayda değer bir performans sergiledim. Otomobil de Sardunya’ya kıyasla çok daha etkili ve kolay sürülebilir durumda. Finlandiya’da öğrendiğimiz bazı şeyleri burada kullanabileceğiz. 

Hyundai ve Toyota markalar şampiyonluğu şansını arttırmak için Andreas Mikkelsen ve Jari-Matti Latvala’nın podyum için bastırmasını umut ediyor. Norveçli ve Finlandiyalı pilotlar şampiyonada beşinci ve yedinci sırada. Latvala’nın takım arkadaşı Esapekka Lappi dördüncü, İspanyol Dani Sordo, beşinci Mikkelsen’in ardından altıncı sırada yer alıyor. 

Perşembe

Yarın, ekipler Değirmenyanı’nda bulunan beş kilometrelik Shakedown etabında yarış için en iyi ayarları yapmaya çalışarak yoğun bir gün geçirecekler. Asparan’da yer alan medya merkezinde yapılacak FIA yarış öncesi basın toplantısının ardından start seromonisi saat 18:30’da Marmaris Marina’da yapılacak. Saat 20:08’de ise Marmaris Meydanı’nda yapılacak özel seyirci etabı start alacak. 

2018 FIA Dünya Ralli Şampiyonası Puan Durumu

1. Thierry Neuville                                             172 

2. Sébastien Ogier                                             149 

3. Ott Tänak                                                      136 

4. Esapekka Lappi                                              88 

5. Andreas Mikkelsen                                      65 

6. Dani Sordo                                                     60 

7. Jari-Matti Latvala                                            55 

8. Elfyn Evans                                                   52 

9. Mads Østberg                                             48 

10. Craig Breen                                                   47 

2018 FIA Dünya Markalar Şampiyonası Puan Durumu

1. Hyundai Shell Mobis                                       254 

2. Toyota Gazoo Racing                                    241 

3. M-Sport Ford                                                   224          

4. Citroën Total Abu Dhabi                               159 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18