Rumlardan spora ambargo

Rumlardan spora ambargo

“Boks’ta Rumlardan daha iyiyiz”


Rabia ÇAKMAK


 KKTC Boks Federasyonu As Başkanı Hasan Karacalı, uzun uğraşlar sonucu Boks federasyonu olarak, BIBA(British Irısh Boxing Authority) ile anlaşma imzalayacaklarını ve rumlar tarafından anlaşmayı engelleyici paylaşımda bulunmalarının ardından konu ile alakalı açıklamada bulundu.


 KKTC Boks Federasyonu As Başkanı Hasan Karacalı, kısa bir süre önce BIBA(British Irısh Boxing Authority) ile anlaşma sağladıklarını ifade ederken bu anlaşma için uzun bir süre emek harcadıklarını aktardı.


Bugün imzalanacak olan anlaşmayı internet üzerinden paylaşmalarının ardından rum tarafından ambargo uygulandığını açıklayan Karacalı, Cyprus Politic adlı internet adresinden anlaşma ile alakalı haber paylaşıldıktan sonra açıklama olarak "bilge politikacıların burada ne yapacağını bilmek istiyorum!" şeklinde anlaşmayı engelleyeci bir paylaşım yaptıklarını aktardı.


Anlaşma baltalanamadı KKTC Boks Federasyonu As Başkanı Hasan Karacalı, bu paylaşımın ardından BIBA(British Irısh Boxing Authority) Başkanı ile paylaşımla alakalı görüştüğünü ve bu konunun önemli olmadığını ve anlaşma için geleceğini kendilerine bildiklerini dile getirdi.


 “Boks’ ta Rumlardan daha iyiyiz”


 KKTC Boks Federasyonu As Başkanı Hasan Karacalı, spor da bile rum ambargosu uygulandığını ve bunun altında yatan sebep olarak onlardan boks konusunda daha iyi olduklarını ifade etti.


Bu paylaşımı yaparak konuyu baltalamaya çalıştıklarını aktaran Karacalı, paylaşımı yapan rum vatandaşının politika ile alakalı olabileceğini ve yapılacak olan anlaşma ile alakalı rahatsız olabileceklerinden dolayı böyle bir paylaşım yaptığını aktardı.


KKTC Boks Federasyonu As Başkanı Hasan Karacalı, anlaşma imzalayacakları BIBA(British Irısh Boxing Authority)' nun dünya çapında tanınmış bir boks federasyonu olduğunu ve yapılacak anlaşmanında KKTC(Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) adına önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.


“Hükümet bu konu ile alakalı çalışmalı” 


Konu ile alakalı görüşünü aktaran UBP Milletvekili Olgun Amcaoğlu, gerek ailesi gerek kendisinin spor kökenli bir yapıya sahip olduğunu ve eskiden Türkiye Atletizm Federasyonu aracılığı ile atletizm dalında yer aldığını açıklarken bunu Kıbrıs’ta yapma fırsatı olmadığını ve konu ile alakalı ambargoların hangi alanda olursa olsun devam edeceğini, bunun için KKTC Dış İşleri Bakanlığı’nın bir şeyler yapması gerektiğini vurguladı. Uluslararası alanlarda, sportif sosyal ve kültürel alanlarda federasyonların temsiliyetinin bu platformlara taşınması ile alakalı bir çalışma yapılmadığını dile getiren Amcaoğlu, bu gibi anlaşmalarda dış işleri bakanlığının sadece tanıtıcı rol oynadığını aktardı.


Hükümetin bu konu ile alakalı bir öngörüsü olmadığını ve bunun için hükümette ortak bir çalışma yapılması gerektiğini aktardı. Gerekenlerin hükümette bütçe anlaşmaları gerekleştirilirken yapılacağını ifade etti.


Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18