MUHAYMİN MUSTAFA'NIN GİRNE'DEN İSTANBUL'A UZANAN HİKAYESİ

MUHAYMİN MUSTAFA'NIN GİRNE'DEN İSTANBUL'A UZANAN HİKAYESİ
banner23
Kıbrıs Türk Basketbolu dünya markası olma yolunda bir yıldız yetiştirdi. Girne’de doğup büyüyen Muhaymin Mustafa, Anadolu Efes’ten Tofaş’a transfer oldu.TOFAŞ Basketbol Takımı, Anadolu Efes’in genç oyuncusu Muhaymin Mustafa’yı kiralık olarak renklerine bağlayarak yıldız adayına parkelerini açtı.Sudan asıllı 1999 doğumlu ve 1.96 cm boyundaki Muhaymin Mustafa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı.OKULUMUZUN GRUR KAYNAĞI

23 Nisan ilkokulunda Muhaymin Mustafa’nın öğretmeni Simen Egeli ise Haberal Kıbrıslı gazetesine öğrencisinden övgüyle bahsetti. Egeli, her yönüyle mükemmel bir öğrenciydi, sınıfımızın ve okulumuzun gururu oldu, bizi basketbolda okul olarak temsil etti ve ayrıca halk danslarımızın değişmez elemanıydı dedi.

 

GİRNE’DEN İSTANBUL’A

Sporla nasıl tanıştığını anlatan Muhaymin, “Önce, 1995 senesinde abim dünyaya geldi, sonra da 1999’da ben… Ben de annemin isteğiyle spora başlıyorum ve atletizm yapıyorum ilk olarak… Kıbrıs’ta Girne’de yaşıyorduk. Orada yüksek atlama ve uzun atlamada birinci oluyorum. Türkiye’de yarışma hakkı kazanıyorum. O sırada İzmir’de oluyor yarışmalar… O sene de Genç Erkekler Türkiye Basketbol Şampiyonası var İzmir’de… Benim antrenörümle irtibata geçip tanışıyoruz. Beni davet ediyorlar bir gün İstanbul’a, kulübe… Ben de bir gün abimle geliyorum. İkimizi de beğeniyorlar, yetenekli olduğumuzu söylüyorlar. Ben 10 yaşımdayım o zaman, abim de 14 yaşında… Hikayemiz öyle başlıyor” dedi.ÇOK YETENEKLİ GENÇLERİMİZ VAR

Haberal Kıbrıslı gazetesine konuşan Lefke Avrupa Üniversitesi basketbol takımı koçu Orhun Mevlit biz anakarada yaşayanlardan daha üstün bir genetik yapımız var. Buna örnek olarak Türkiye’nin atletizm milli takımında yer alan devşirmeler hariç en iyi dereceler Kıbrıs Türklerindedir. Eğer bu yoldan hareket edersek atletizm ve basketbolda gelecekte çok iyi sporcular yetiştirebiliriz dedi.

SEYİRCİMİZ FUTBOLDAN FAZLA

Basketbol maçalarımız futbola göre daha fazla taraftar topluyor. Yabancılarımız kaliteli ve kariyerli. Daha iyi yönetildiğimiz takdirde üst düzey bir lig olabiliriz.
Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18