Güreşçimiz Adem Çuvaşoğlu Bronz Madalya Kazandı

1-2 Eylül tarihlerinde Hatay’da düzenlenen 9. Dünya Aba Güreşi Şampiyonası’nda Türkiye takım halinde Dünya Şampiyonu oldu. KKTC adına güreşçimiz Adem Çuvaşoğlu 90 kg'da üçüncü oldu.

Güreşçimiz Adem Çuvaşoğlu Bronz Madalya Kazandı
banner23

İki gün süren ve 37 ülkenin katıldığı şampiyonada Türkiye takım halinde birinci olurken ikinciliği İran ve üçüncülüğü Özbekistan, dördüncülüğü Gürcistan ve beşinciliği Macaristan kazandı.

Oldukça çekişmeli geçen güreşlerde aynı zamanda başpehlivan olan Mahmut Çayırcı kazandı. Aba Güreşi Dünya Federasyonu Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaşyaptığı açıklamada; " 4 ülke ile başladığımız ve 37 ülkeye çıkan şampiyonamıza katılan tüm ülke sporcularına teşekkür ediyorum. Bu sene TGRT, İHA, TRT Spor, Kırım televizyonu canlı bağlantılar yaptılar. Akdeniz TV güreşlerin tamamını canlı verdi. Güreşlerimiz kıran kırana geçti. Avrupa'nın da çeşitli ülkelerde Aba Güreşi turnuvaları düzenlemekteyiz. Hedefimiz Türkiye'de de bu büyük organizasyonumuzu görmeleri ve bir an önce ayrı bir federasyon olmaktır. Bu konuda devlet büyüklerimizin de bu konuya hassasiyet göstermelerini istiyoruz" dedi.

Dünya Aba Güreşi Kurucu Başkanı Prof.Dr.Tabip Albay İbrahim Öztek ise yaptığı açıklamada; " Uzun yıllar Judo Federasyonu Başkanlığı yaptım. Milli sporcu olarak, antrenör olarak bir çok branşın içinde bulundum. Aba Güreşi kadar kısa sürede bu kadar büyüyen bir branş daha görmedim. Nedeni ise herkesin yapmış olduğu bir güreş bu. Bunda Aba giysisi ve kuralları var. Dünya bizi tanıyor, ancak bir takım kısır çekişmelerden dolayı bu sporun zarar görmemesidir. Yoksa biz gideriz başka yönetim gelir" diyerek bu spora Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün duyarsız kalmaması gerektiğine dikkat çekti.

9. Absa Güreşi Dünya Şampiyonası'nda dereceler şöyle oluştu:

90 Kg.

1. Arısıom Zemliakov BLR

2. Levente Ledenyi MCR

2. Mehmet Yüce TUR

3. Adem Çuvaşoğlu KKTC

3. Mojtoba Kalantarian IRI

5. Gheorghe Lozovanu ROM

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2018, 23:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18