Sözler şifrenizdir! Bundan sonraki yaşamınıza uyarlamanız için!

Gerçeklerden kaçamayız. “Ayna” olmuş topluluklardan deneyimler çizgisinde ilerleyebiliriz ama, çevrenin doğanın, iklimin, dünyada bulunan her bir nedenin gerçek yüzü “var olanın yansımasıdır...” Kilidi kırıp içeriye girebilirsen, hayattan beklentilerin, sana seni hayata mühürleyen ve birden çok kendin gibi değerin özelliklerinin hepsinin bir arada yansımalarından ders çıkartacaksınız.

Sınırlarının arasında sadece birine odaklanıp, diğerlerinden kendini mahrum mu bırakıyorsun? Sözlerimi getireceğim nokta: sadece kendine has ve özelliklerinin sınırları arasında tıkanmış kaldığınızdan birden çok hünerlerinizle, birden fazla yaşama tutunarak ilerleyebileceğimizi görebilmektir. Kimyamızla dünyaya geliyor ve yaşama tutunmak üzere var olanlarla kendi doğrumuzu buldukça değişimler yaratabiliriz.

Sınırları bize çizen ve tek düze hislerin odağı haline gelmemize vesile olan “Atalar”ın aşılamış oldukları inançlarla onlarında bildiği doğrularıdır. Zincirleme bir birine ulanarak geçmişten bugüne getirdikleri ile var olanı besliyoruz aslında.

Kalıplarınızda, Kimse kimseye benzemesede “sen o olmayacaksın!” diye ettikleri bir çeşit dizeler halinde ardı ardına gelmiş genlerinden, soylarından, toplumdan birşeyler toplayarak bize empoze ediliyor. Mesela: “Sen …. olacaksın? gibi sözler aktarılarak bilinçaltımıza mühürlenir.

Bize kendilerinin tercihleri ile kişiliğimizi oluşturmalarından ve hayata bakan gözlerinin farklı frekansı ile şimdide değerlendirir olmamız aslında, onlar için derstir.

(Ektiklerini biçercesine güzele çirkin diyemeyecek kadar… ) Biz ise, kendimizi keşfettikçe var olanlardan seçimlerimizle bunu değiştirebiliriz. Tarafımızı belirlerken hayatın akışındaki engelleri temizlemeye koyularak anlık değerin ön planda olmasını izleyerek uykuda olan benliğimize ışık ve rehber oluruz.

Kendinin öğretmeni olmak buna denir. Ta ki kendi kişiliğimizi bulalım... İnsan olmak en zor ve en meşakatli olandır desem de, siz sadece bunun bir kulağınızdan girip diğerinden çıktığını düşünün.

Hayatta eğer bir yerlere gelmek istediğinden eminsen “tek düze yaşamayı bırakıp çevreni, dünyanı keşfederken kendini de keşfetmeye başlarsın.” Değerin, önemini sana anımsatacak başka değersizliklerin gün yüzüne çıkışından güvenini etkileyecek, zehirleyecek, seni son derece güçsüz kılacak ve en önemlisi içsel fırtınalarınla baş başa kaldıkça daha iyisini anlarsın o da kendin için. Ben yazdım, söyledim diye alıp kabullenmek doğru değil. Yada bir başkalarının ne dediklerine kapılıp gitmek vs… Değerlendireceğimiz kendimize en uygun olanı almak, kabullenmek ve kendi içimizde onun varlığını onaylamak olmalı. Her gün illa birden çok kendi çizgilerimizi aşacak olaylarla karşılaşırız belki farkında olamadığımız yansımalarla sadece sonuçları olumsuz düşünerek yargılamaya başlamışız bile. Dedi, söyledi, yaptı gibi eleştirilere kapatmalı kendimizi. Sana benzer düşünceleri olanlarla karşılaştığın zaman silkelenirsin. Burda sadece düşüncelerinle kaldığın için icaata geçememişsen kimsenin deği kendi seçimindendir.

Sözlerin sana aittir ve kişileldir. Sadece ben kendi ektiklerimi deneyimlerken dersimi almışsam sen kısa yolla farkındalığına sahip olman için ettiğim mücadelemde istediklerini kabullenerek onaylarsın. Istemediklerini eleştirmeden sadece atlar geçersin ( pas geç!). Söz uçar ama yazı kalır ve sonsuz bakidir.

Gelecekteki deneyimlerinizin kişisel farklı olmasından, yolunuza seçimlerinizle hareket edip kendinizi bulacağınız için minnet duygunuzla kalmaya başlarsınız. Her başarının ardından şükür, yada minnet duygunuz kabarmaya kendi gelen olarak içsel huzurun ifade şeklidir.

Değerimizle, seçimlerimiz ve kimliğimizle eşleştiriliyor olmak, kendinde dilediklerin, istediklerinin oluşudur.

Hayatta bakıp gördüklerimizden ne kadar çok insan figüranları ile donanımlı oluşumuzun artık bilincindeyiz. Sınıflara ayrılmış insan modellerinde senin sınıfın hangisi? Nedenler gerçek yüzleşmelerimizle kendimizi sınarken her bir seçimlerin nedeni bir yana, sebebi diğer yana…

özden gelen hislerimize güvenerek hareket etmenin farkındalığına sahip olarak geçmişteki kimliğimizden sıyrılıp kendi kimliğimizle olmak istediğimiz kişiliğe sahip oluruz.

YORUM EKLE

banner1

banner19

banner3

banner18