Vakaların %80'i domuz gribi!

banner32

Son zamanlarda artan grip enfeksiyonu dolayısıyla ülkenin dört bir yanında vakalar ve açıklamalar peş peşe geliyor. Haberal Kıbrıslı ülkede artış gösteren vakalar, ilaç stoklarının durumu ve okulların erken tatile girip girmeyeceğini araştırdı.

Vakaların %80'i domuz gribi!
banner37
banner23

Son zamanlarda artan grip enfeksiyonu dolayısıyla ülkenin dört bir yanında vakalar ve açıklamalar peş peşe geliyor. Haberal Kıbrıslı ülkede artış gösteren vakalar, ilaç stoklarının durumu ve okulların erken tatile girip girmeyeceğini araştırdı. Milli Eğitim Bakanlığı karnelerin gününde verileceğini açıklarken, Serbest Hekimler Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, raflarda ilaçların tükendiğini iddia etti. Temel Sağlık Hizmetleri Müdürü Savaşay Uludağ da depolarından griple mücadele kapsamında yeterli ilacın olduğunu söyledi. Gazimağusa Hastanesi hekimlerinden Dr. Ahmet Körceğiz yaptığı açıklamada gelen vakaların %80’nin domuz gribi olduğunu belirtti.

MEB’ten Açıklama Geldi 

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müdürü Adnan Eraslan, okullarda şu an eğitim verilmediğini ve bundan dolayı da öğrenci olmadığını söyledi. Sadece idari kadronun ve öğretmenlerin bulunduğunu kaydeden Eraslan, hasta olan öğrenciler karne gününde gelmezse de olur daha sonra alabilirler dedi.

Gazi Mağusa Devlet Hastanesi Alarma Geçti

Gazimağusa ve çevresinden gelen vakaların % 80’inde grip enfeksiyonu tespit edildi. Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Hakkı Serhat Tulay ve Doktor Ahmet Körceğiz açıklamalarda bulundu.Doktor Ahmet Körceğiz açıklamada, “Genel olarak kulak burun,gögüs şikayetleri gün geçtikçe artış göstermektedir. Grip ve benzeri septomlarda başvuran hasta sayısı yaklaşık olarak 100 ve üzerini geçmektedir. Gribin mevsimsel olayından bahsedebiliriz ama son haftalarda bunun artış gösterdiği yüzde 80’i domuz gribi vakasıdır. Çünkü yapılan bazı testler bunu doğrulamaktadır. Her hastaya test uygulanmamaktadır çünkü bunu Dünya Sağlık Örgütü önermemektedir. Genel olarak hastalar gripten korkmamalıdır. Bizim çağrımız hastalara şu şekildedir; özellikle gribe yakalandıktan sonra dinlenmelidirler, istirahat etmelidirler, bunun aksine uygulamadıkları şekilde grip artış gösterir. Kalp hastası ,bronşit ve sigara kullanan bir hasta ise ve buna benzer rahatsızlıkları varsa bu süreci zor atlatır. Bilinçsiz şekilde herhangi bir ilaç kullanmışsa gribi atlatması zorlaşır. Grip denilen vakanın virüs enfeksiyonu olduğunu söyleyebiliriz. Grip aşısı piyasaya geç çıktı kişiler yeterince aşı olmadılar. Bu sebepten dolayı gripte büyük artış görüldü. Hastaneye gelen tüm hastalar grip değildir kimisi nezle vs.gibi enfeksiyonlardır. Kişiler hastalık sürecinde ve diğer bireylerin sağlığı için birbirleriyle tokalaşmamalıdırlar, öpüşmesinler, bir metre mesafe uzaklıkta olmalı ve yaklaşmamalıdırlar, ellerini sürekli yıkamalıdırlar, kapalı bir ortamda havalandırma her yarım saatte bir yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Acilde Çalışan Sayısı İki Katına Çıkarıldı

Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Hakkı Serhat Tulay da açıklamada, “Hastaların sağlığı için acil servis ortamı elemanları iki katına çıkarıldı. Ayrı olarak ise acil müdahale için grip odası açıldı bu odada hastalık sürecini kolayca atlatılması için ellimizden geleni yapıyoruz” dedi. 

“İlaç Sıkıntısı Var”

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu da yaptığı açıklamada griple mücadeleye dikkat çekti, uyarılarda bulundu. Gardiyanoğlu, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin ülkede bir salgın olmadığını, bunların normal grip vakaları olduğunu açıkladığı belirtilerek, “İşin gerçeği maalesef öyle değil. Ülkemizde şu an grip enfeksiyonları ile ilgili ilaçlar tükenmiş durumdadır. Hastalar bu normal grip vakaları dediğiniz enfeksiyonları çok uzun sürede atlatmakta ve birçok hastada sizlerin de bildiğini düşündüğümüz komplikasyonlar oluşmaktadır” ifadeleri kullanıldı

“Stoklarımız İlaçlarımız Mevcut”

Temel Sağlık Hizmetleri Müdürü Savaşay Uludağ, hızlı bir şekilde Devlet Hastanesi’nde Grip Polikliniği oluşturacağız. Hafta başına yetiştirmeyi planlıyoruz. Yetişkinler için enfeksiyon ve göğüs doktorları görev alacak. Bu birimle ilgili çalışmalarımız şu an çok ileri safhadadır. Ayrıca bir de çocuk uzmanı görev yapacak. Daha önceki yıllarda görülen H1N1 ve H3N2 virüslerdir görülen. Elimizde antiviral ilaçlar mevcuttur, doktorların yazdığı ilaçlar çerçevesinde hastalarımıza verilmektedir. Sağlık Bakanlığı bu konuda alarmdadır, griple mücadele ilaçları depolarımız da mevcuttur. Şimdiden halkımızı daha dikkatli olmaya ve hijyenlerine dikkat etmeye davet ediyoruz ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18