“İlaç almak için Girne’ye gidiliyor”

Geçtiğimiz hafta Haberal Kıbrıslı Gazetesi’nin gündeme getirdiği Lapta – Alsancak – Karşıyaka bölgesindeki nöbetçi eczane sorununda yeni gelişmeler yaşanmaya başladı. Yakın zamanda Eczacılar Birliği’nin başkanlığını devralan Umut Öksüz, Haberal Kıbrıslı Gazetesi’nin haberi üzerine bu sorunu gündemlerine aldıklarını belirtti.

“İlaç almak için Girne’ye gidiliyor”
banner23

Geçtiğimiz hafta Haberal Kıbrıslı Gazetesi’nin gündeme getirdiği Lapta – Alsancak – Karşıyaka bölgesindeki nöbetçi eczane sorununda yeni gelişmeler yaşanmaya başladı. Yakın zamanda Eczacılar Birliği’nin başkanlığını devralan Umut Öksüz, Haberal Kıbrıslı Gazetesi’nin haberi üzerine bu sorunu gündemlerine aldıklarını belirtti. Öksüz, “önümüzdeki hafta içerisinde Girne bölgesi eczaneleri ile toplantı gerçekleştirerek bir kanaate varacağız” dedi. Öte yandan bölgede eczane işleten iki eczacı ise, Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne yaptıkları açıklamada halkın isteğine sessiz kalınmaması gerektiğini belirtti.

“Hasta İlaç Almak İçin Girne’ye Gitmek Zorunda Kalıyor”

Eczacı Ayşen Altan, “biz bölgede 10 - 12 eczacıyız. Batı bölgesinde eczacıların nöbete kalması kendisine bırakılmıştır. Ben hafta içi halka hizmet etmek için nöbete giriyorum ancak bütün bu dış bölgedeki eczaneler hafta içi nöbete girmiyor. O nedenle yine hasta ilaç almak için Girne’ye gitmek zorunda kalıyor. Biz dış bölge olarak, halka  her gün bir eczanenin açık kalması gerektiğini düşünüyoruz. Eczacılar Birliği’ne bu konuyla ilgili dilekçe verdik ama şu ana kadar bir sonuç çıkmadı. Bölge halkının talebi bu yönde, doğru bir karar da çıkacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Halktan Her Gün Şikayet Geliyor”

Eczacı Zehra Kelebek, “burada 10 ya da 12 eczane olduk. Girne’den ayrılarak kendi başımıza nöbet tutma isteğimizi daha önce dile getirdik. Fakat hiçbir yetkili ya da başkan bu konu ile ilgilenmedi. Belediyenin defalarca bakanlığa yazılı dilekçe verdiğini biliyoruz ama hiçbir sonuç alınmadı. Şu anda Lefke’de bizden çok daha az eczane var sanırım kendi başlarına nöbet tutabiliyorlar. Biz de hem esnaf hem halk bunu istiyoruz. Eski başkan hiçbir şey yapmadı, şimdi başkan değişti inşallah yeni başkan bu konuyu değerlendirir. Halktan her gün şikayet geliyor, bir panadol almaya vatandaş Girne’ye gidiyor. Halkın isteği vatandaşın  burada nöbet tutması yönünde” diye konuştu.

“Belediyeden Taleplerini Yazılı İstedik”

Haberal Kıbrıslı Gazetesine konuşan Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, “gazetenizde çıkan haberin ardından Alsancak Belediyesi’ne ulaştık, dilekçenin bizim tarafımıza iki sene önce ulaştırıldığını ifade ettiler. Ancak bizim tarafımıza ulaşmış öyle bir yazı yoktur. Hatta belediyenin kendi avukatı da arşive baktı ve öyle bir yazının birliğe gönderilmediğini söyledi. Biz bölge halkının isteğini göz önünde bulundurarak belediyeden taleplerinin yazılı olduğu bir dilekçe vermelerini istedik. Bizim talebimiz üzerine de 7 Kasım 2019 tarihi itibari ile dilekçeleri birliğimize ulaşmış bulunmaktadır” ifadelerini kullandı. 

“Girne’de Tüm Eczacılarımız İle Buluşup Ortak Kanaate Varacağız”

Alsancak-Lapta ve o bölgede toplam 8 adet eczane vardır diyen Başkan Öksüz,  “belediyenin bize söylediği her gün bir eczanenin nöbete girmesidir. Bu da demektir ki haftada bir eczacılarımız, sabah 02.00’ye kadar nöbet tutacak ve sonrasında normal 10.5 saatlik mesaisine devam edecektir. Bunu haftaya vurduğunuzda ise insan üstü bir performans gerektirir. Biz bu eczacılarımızı da bu konuda düşünmek zorundayız. Bu konuyu dün akşam yönetim kurulumuz ile değerlendirip önümüzdeki günlerde Girne’de tüm eczacılarımız ile buluşup ortak bir kanaate varacağız. Burada söz konusu olan halkın mağdur olmamasıdır” dedi.

“Halkın da Bilinçlendirilmesi Gerekir”

Başkan Öksüz, “sadece eczacının nöbete kalmaması değil halkın da bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Örneğin bir ebeveynin çocuğunun rutin veyahut acil durumda kullanması gereken ilaçlarının evlerinde bulundurması gerekir. Bireyler doktor tavsiyesi ile gerekli ilaçları gün içerisinde tedarik etmeleri gerekmektedir ki böylelikle ihtiyaç halinde ilaçlarına en hızlı ve kolay yoldan ulaşabilsinler. Bu konuda halkı, sosyal sorumluluk çerçevesinde bilgilendirmemiz gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2020, 03:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18