Görülemeyen kanser hücresine ameliyatta sıcak kemoterapi

Görülemeyen kanser hücresine ameliyatta sıcak kemoterapi

Toplumda, “kansere bıçak sürüldüğünde daha hızlı yayıldığı” yönündeki kanıya dikkat çeken Genel Cerrah ve Moleküler Onkolog Dr. Emel Canbay, "Bizim Anadolu insanımızın bir anlayışı var. 'Bıçak sürdürme ürer' diye. Ne yazık ki bu bir anlamda şu açıdan doğru, biz gözle görülen tümörleri alıp, görülemeyenlere ise etki edemiyoruz" dedi, ameliyat esnasında görülemeyen tümörlere masada sıcak kemoterapi uygulamasına vurgu yaptı.


Antalya'da başlayan 7. Türk Tıbbi Onkoloji Kongresi'nde konuşan Genel Cerrahi Profesörü ve Moleküler Onkoloji Doktoru Emel Canbay, Anadolu insanında kanser noktasında “bıçak sürdürme ürer” diye bir anlayışın olduğunu belirterek, "Ne yazık ki bu bir anlamda şu açıdan doğru. Biz tümörlerin gözle görülenleri alıp, görülemeyenlere ise etki edemiyoruz. Bunu önlemek içinde bizim ameliyat masasında aynı anda hastaya sıcak kemoterapiyi eklememiz gerekiyor. Tümör hücrelerini bitirebilmek, bütün amacımız bu" diye konuştu.

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD) tarafından düzenlenen Türk Tıbbı Onkoloji Kongresi’nde cerrahlara Belçika, İsrail, Yunanistan ve Japonya’dan gelen misafirlerle birlikte kurs düzenlendiğini kaydeden Dr. Emel Canbay, şunları söyledi:

"Son yıllarda Türkiye’de uygulaması artan, dünyada son 40 yıldır başarıyla uygulanan başarılı bir yöntemdir. Bu işlem ameliyat esnasında uygulanıyor. O nedenle cerrahlarla medikal onkologlara çok iyi bir işbirliği içinde olması gerekiyor. Biz masadayken ameliyatla gözle görülebilir tümörleri temizledikten sonra, hangi kanser tipine hangi tür ilaç uygun ise onun da dozlarını ayarlayarak, uygulayabilen cerrahlarız."

"Cerrahi işlem sırasında masada sıcak kemoterapi veriyoruz"

Önlenebilir bir ölüm sebebinin önüne geçmeye çalıştıklarının altını çizen Canbay, uygulamanın detaylarını şöyle anlattı:

"İşlemi, hastanın ameliyat masasında işlemi bittikten ve hasta masadan kalkmadan uyguluyoruz. Makine aracılığıyla belirli hastalara hangi ilacın etki edeceğini biliyoruz. İlacı, ısıtılmış suyla dönen makine vasıtasıyla belirli süre içinde, belirli bir protokol çerçevesinde içeriyi su ve kemotarapi ile yıkayarak, gözle görülemeyen tümörleri bitirebiliyoruz. Yine de yüzde 100 değil ama yine de yapıyoruz. Tümör hücrelerini bitirebilmek bütün amacımız bu."

Sıcak kemoterapi ne avantaj sağlıyor?

Sıcak kemoterapinin avantajlarını anlatan Emel Canbay, "Kemoterapi ile karşılaştırmalı değil ona tamamlayıcı ve hastayı kurtarıcı bir yöntem olarak kullanıyoruz. Sistemik kemoterapi alan hastalarımız olsun istiyoruz biz, öncelikle birkaç kür aldıktan sonra cerrahla birlikte değerlendirip, eğer hasta ameliyatta fayda görebilecekse, hastayı ameliyat esnasında ısıtılmış su ile temizleyerek gözle göremediğimiz tümörleri yok ettikten sonra medikal onkoloğumuza tekrar teslim etmek istiyoruz ki başarı şansımız yükselsin, hastalarımız tedavi olabilsin. Ya da toplam sağ kalım süreleri uzasın, yaşam kalitesinin iyi olmasını istiyoruz."
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2018, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18