Dünya Sağlık Örgütü'nden 'ibuprofen' uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü'nden 'ibuprofen' uyarısı
banner23

Haberal Kıbrıslı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Araştırmacı - Gazeteci Kartal Harman 15 Mart’ta yaptığı paylaşımda İbuprofen ilacı hakkında uyarmıştı. O ilaçla ilgili bilim dünyasından da açıklama geldi.

Açıklama Fransız Sağlık Bakanı'nın açıklamalarından sonra geldi. İbuprofenle aynı gruptan ilaçların bazı durumlarda hastalığın seyrini kötüleştirebildiğinden şüpheleniliyor.

Geçtiğimiz günlerde Fransa Sağlık Bakanı Olivier Véran'ın, koronavirüs hastaları tarafından alınan ağrı kesiciler hakkında yaptığı uyarı büyük yankı uyandırmıştı.

Aynı zamanda bir nörolog olan Veran, Twitter paylaşımında "Anti-inflamatuar ilaçlar almak (ibuprofen, kortizon…) enfeksiyonu ağırlaştırıcı bir etki yapabilir. Ateşiniz varsa parasetamol alın. Anti-inflamatuar ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuza danışın" demişti.

Veran'ın bu paylaşımı sonrasında bilim insanları bu konuyla ilgili daha fazla kanıta ihtiyacı olduklarını belirtmişti.

Dün Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklama da Fransa Sağlık Bakanı Olivier Véran'ın açıklamasını destekler nitelikteydi.

Yahoo'nun haberine göre Dünya Sağlık Örgütü'nden Salı günü yapılan açıklamada, koronavirüse benzer semptomlara sahip olan kişilerin doktora danışmadan ibuprofen grubundaki ilaçları kullanmamasını önerildi.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Christian Lindmeier, Cenevre'de gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Hala daha fazla somut kanıta ihtiyaçları olduğunu belirten Lindmeier "Bu süre zarfında belirtileri gösteren kişilerin doktora danışmalarını, doktora danışmadan ilaç alan kişilerin ise ibuprofen yerine paracetamolü tercih etmelerini önerdiklerini" belirtti.

Lindmeier paracetamol kullanımının da dozunun aşılmaması gerektiğini ve kesinlikle önerilen doza uyulması gerektiğinin altını çizdi. Lindmeier, doz aşımının karaciğer için tehlikeli olduğunu da tekrar vurguladı.

İşte Harman’ın o paylaşımı;

Lütfen dikkat!

İbuprofen kullanmayın 

Fransa Sağlık Bakanlığı dün yaptığı bir açıklamada

İbuprofen kullanımının 

covid-19 hastalığını AĞIRLAŞTIRICI bir faktör olabileceğini duyurdu

Özellikle eczanelere akın eden ve kendi kafasına göre önüne gelen ilacı alıp kullanmaya başlayanlar bu uyarıyı lütfen ciddiye alsınlar

İbuprofen, nurofen kullanmasınlar

Doktorlar ise bu duyuru sonrasında, Ateş veya ağrı için sadece

Parecetamol, 

Panadol kullanılmalı uyarısında bulunuyorlar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18