Dikkat! Uzmanlar uyarıyor!

KKTC’de kız çocuklarında adet görme yaşı 8’e düştü. Bu şok açıklamayı Ulusal Birlik Partisi Girne Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda yaptı. Kız çocuklarında adet görme yaşının 8’e düştüğünü açıklayan Altuğra, erkek çocuklarında ise bunun boy kısalığı olarak ortaya çıktığını belirtti.

Dikkat! Uzmanlar uyarıyor!
banner23

KKTC’de kız çocuklarında adet görme yaşı 8’e düştü. Bu şok açıklamayı Ulusal Birlik Partisi Girne Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda yaptı. Kız çocuklarında adet görme yaşının 8’e düştüğünü açıklayan Altuğra, erkek çocuklarında ise bunun boy kısalığı olarak ortaya çıktığını belirtti. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne açıklama yapan Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut da “Gıda Güvenliği Yasamız Meclis’ten geçmiştir, ancak tüzükleri tamamlanmadığı için şu an için tarladan çatala gıda güvenliğinin sağlandığını söylemek mümkün değildir. Çocuk Endokrinoloji Uzmanlarımız sürekli uyarıyor. Çocukların erken yaşta ergenliği girme durumu bizde de söz konusudur. Hekim arkadaşlarımızın zaman zaman bazı gıdaları tüketmekten hastaları men ettiği bilgisi bizlere ulaşıyor” diyerek tehlikenin boyutuna dikkat çekti.

“Kız Çocuklarımızda Adet Görme Yaşı 8’e Düştü”

Ulusal Birlik Partisi Girne Milletvekili  İzlem Gürçağ Altuğra “kanserden korunmak için sağlıklı, düzenli ve kaliteli beslenmeliyiz. Mümkün olduğunda mevsim meyve ve sebzelerini tüketmeliyiz. Hormonlu ve katkılı gıda maddelerinden uzak durmalıyız. Hormonlu ve katkılı gıdaların yanında kirli hava sistemi bozan en büyük etkenlerdir. Maalesef dünyada hormonlu gıdalar kız çocuklarında erken adet görme yaşını düşürmüştür.  Ne yazık ki bizim ülkemizde de kız çocuklarında da adet görme yaşı 8’e düşmüştür. Erkek çocuklarımızda da erken ergenlik görülmektedir, bundan da dolayı da çocuklarımız da boy kısalığını görmekteyiz” şeklinde konuştu.

“Tarladan Çatala Gıda Güvenliğini Sağlayamadık”

Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut da, “Gıda Güvenliği Yasamız Meclis’ten geçmiştir, ancak tüzükleri tamamlanmadığı için şu an için tarladan çatala gıda güvenliğinin sağlandığını söylemek mümkün değildir.  Biz Tabipler Birliği olarak bu konuyu çok önem veriyoruz ve sürekli de gündeme getirerek yapılması gerekenleri belirtiyoruz” dedi.

“Rafine Gıdaları Çok Tüketmeye Başladık”

Dr. Özlem Gürkut, “aslında Akdeniz mutfağı biz hekimlerin sağlıklı olarak tavsiye ettiği diyetlere çok uygundur. Ancak fazla et tüketiminin yanında rafine gıdaları çok tüketmeye başladık. Bunun yanında denetime tabi olan şeyler de “ilaç denetimi” tam anlamıyla yapılamıyor. İlaç tetkikleri yapılsa da nedense bu eğitime dönüştürülüp önleyici tedbirler alınamıyor. Sağlık beslenme bilincinin bireylere anlatılması, neleri nasıl tüketecekleri konusunda bilgilendirilmeleri toplumda çok önemlidir. Tarlada salatalığı, domatesi denetlemenin yanında insanlara evlerinde yemekleri doğru yöntemlerle pişirmeleri ve saklamaları da öğretilmelidir” ifadelerini kullandı.

“Uzmanlarımız Sürekli Uyarıyor”

Dr. Gürkut,“Çocuk Endokrinoloji Uzmanlarımız sürekli uyarıyor. Çocukların erken yaşta ergenliği girme durumu bizde de söz konusudur. Hekim arkadaşlarımızın zaman zaman bazı gıdaları tüketmekten hastaları men ettiği bilgisi bizlere ulaşıyor. Ülkemizde Tabipler Birliği olarak geçmiş dönemlerde bazı üreticilerle yapmış olduğumuz görüşmeler vardı. Ama bunu Sağlık ve Tarım Bakanlıklarımızın bu tür ürünleri denetlemesi mutlaka gereklidir. Yoksa elimizde bir denetim ya da veri olmadan bunları iddia etmemiz çok doğru olmaz” diye konuştu.

“Üreticiye İlaçlar Karne Ya da Barkot İle Verilmelidir”

Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, “Sağlık Bakanlığı gıda denetimleri yapıyor hatta övünüyorlar zaman zaman, Avrupa’da en çok gıda denetimi yapan ülkeyiz diye. Ama esas olan ülkeye girişi esnasında tarım ilaçlarının gelişinin ve denetiminin belirli kurallara bağlaması gerekir. 

Üreticiye satışta tarlasının ürününe uygun şekilde ilaç vermek, karneye ya da barkoda bağlamak şarttır. Onlara eğitim vererek üreticinin bilinçlendirilmesi lazımdır. Yoksa siz onun tarlasından bir numune alıyorsunuz oysa tarlasının bütün hepsinden numune almanız hiçbir zaman mümkün olmayacaktır. Ondan dolayı bilinçlendirme gerekmektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2019, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18