Covid-19'un iki varyantına aynı anda yakalanmak mümkün

banner32

Uzmanlar, Covid-19'un iki farklı varyantına aynı anda yakalanmanın mümkün olduğunu açıkladı. Brezilya'daki bilim insanları, çift varyantın tek bir kişi tarafından veya birden fazla kişiyle temas yoluyla geçebileceğini söyledi.

Covid-19'un iki varyantına aynı anda yakalanmak mümkün
banner23

Uzmanlar, yeni tip corona virüsün (Covid-19) iki varyantına aynı anda yakalanmanın mümkün olduğunu söyledi.

BBC'nin haberine göre Brezilya'daki bilim insanları, Ocak 2021'de iki kişiye aynı anda iki tip corona virüs bulaştığını, bunlardan birinin Gamma adı verilen endişe verici bir varyant olduğunu bildirdi.

Aynı dönemde Portekiz'den araştırmacılar, bir Covid-19 enfeksiyonuna sahipken ikinci bir varyanta yakalanmış görünen 17 yaşındaki bir çocuğu tedavi etti.

Belçika'da uzmanların takip ettiği "iki endişe verici varyant"ın bulaştığı 90 yaşındaki kadın, düşme nedeniyle hastaneye kaldırıldı ancak daha sonra kötüleşen solunum semptomları geliştirdi.

Alınan numuneler üzerinde yapılan laboratuvar testleri, kadının Alfa ve Beta varyantlarına aynı anda yakalandığını ortaya çıkardı.

Aşı olmadığı belirtilen kadın, mart ayında hayatını kaybetmişti. Doktorları iki farklı kişiden enfeksiyon kaptığından şüpheleniyordu.

Bu yılki Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi'nde tartışılan vakanın, belgelenmiş ilk vaka olduğuna ve nadir de olsa benzer ikili enfeksiyonların meydana geldiğine inanılıyor.

"TEK BİR KİŞİDE İKİ FARKLI VARYANT SÜRPRİZ DEĞİL"

Belçika'nın Aalst şehrindeki OLV hastanesinde baş araştırmacı olan Dr. Anne Vankeerberghen, konuya ilişkin "Bu varyantların her ikisi de o sırada Belçika'da dolaşıyordu, bu nedenle kadına iki farklı kişiden farklı virüslerin bulaşmış olması muhtemeldir. Ne yazık ki, nasıl bulaştığını bilmiyoruz" dedi.

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18