Kütüphane Haftası etkinliklerle kutlanacak

Kütüphane Haftası etkinliklerle kutlanacak
54'üncü Kütüphane Haftası açılışına Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit de katılacak

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi, 26 Mart - 1 Nisan tarihleri arasında Lefkoşa’da Milli Kütüphane (Atatürk Kültür Merkezi) ile Girne, Güzelyurt, Gazimağusa, İskele, Akdoğan, Mehmetçik, Değirmenlik ve Yeni Erenköy Halk kütüphanelerinde düzenleyeceği çeşitli etkinliklerle 54. Kütüphane Haftası’nı kutlayacak.

Kültür Dairesi’nden verilen bilgiye göre, 54. Kütüphane Haftası’nın açılış seremonisi, 26 Mart Pazartesi günü Milli Kütüphane’de 10.30’da yapılacak. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal G. Özyiğit’in de hazır bulunacağı açılışta, yıl boyunca Milli Kütüphane’den en fazla yararlanan çocuk ve yetişkin okuyuculara hediye ve teşekkür belgeleri verilecek. Ayrıca bu yıl açılış seremonisi kapsamında Güzel Sanatlarda Olağan Üstü Yetenekli Çocukların Devlet Tarafından Yetiştirilmesi Yasası kapsamında eğitim gören Görsev Tepe’nin piyano dinletisi de yer alacak.

6. Genç Fotoğrafçılar Gezi Atölyesi

Bu arada, Sergisi, 54. Kütüphane Haftası’nın açılış seremonisi çerçevesinde Milli Kütüphane’de açılacak olan 6. Genç Fotoğrafçılar Gezi Atölyesi bu yıl Orta Mesarya köylerinde gerçekleştirildi.

Kültür Dairesi’nin her yıl kütüphane haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiği Genç Fotoğrafçılar Gezi Atölyesi, Atatürk Meslek Lisesi, Lefkoşa Türk Lisesi ve Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nden 26 öğrencinin katılımıyla yapıldı. Kültür Dairesi Personeli ve Fotoğrafçı Ceyhan Özyıldız koordinatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte deneyimli fotoğrafçılar Kenan Hürdeniz, Gökhan Gökberk, Doğay Erçağ, Emine Üzmez Algün ve Mehmet Türkelman da yer aldı.

Atölye çalışmasına öğretmenleri Didem Üstat Ercan, Naile Özçilingir ve Pelin Güneş sorumluluğunda katılan öğrenciler deneyimli fotoğrafçılarla birlikte çalışma ve onlardan bilgi alma imkanına sahip oldu.

Atölye çalışması, Geçitkale’de bulunan Yıltan Taşçı Akademi’de Yıltan Taşçı’nın öğrencilere genel fotoğrafçılıkla ilgili bilgiler vermesi ve uygulamalı stüdyo çekimi yapılmasıyla başladı. Gün boyunca süren çalışma, Geçitkale ve Serdarlı köylerinde insan, mekan ve doğa fotoğrafları çekilmesiyle tamamlandı.

16 Mart’ta gerçekleştirilen "6. Genç Fotoğrafçılar Gezi Atölyesi"nde elde edilen fotoğraflar, 26 Mart’ta, Milli Kütüphane'de saat 10.30'da açılacak sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 54. Kütüphane Haftası boyunca açık kalacak serginin açılışında etkinliğe katılan öğretmen, fotoğrafçı ve öğrencilere katılım belgeleri verilecek.

9. Masal Günleri

Kültür Dairesi’nin her yıl Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde başlattığı “Masal Günleri” etkinliğinin ilk periyodu da 24 Mart Cumartesi günü 10.30-11.30 saatleri arasında Lefkoşa’daki Milli Kütüphane’nin Çocuk Bölümü’nde yapılacak.

Bu yıl 9.’su yapılacak olan Masal Günleri etkinliği sahne sanatları alanında uzman Suzan Polat’ın aktif masal anlatımı ile başlayacak. Etkinlik, çocukların yaratıcılıklarını pekiştirmek amacıyla Kültür Dairesi Güzel Sanatlar Memuru Resim-Seramik Sanatçısı Bedia Kale yönetiminde yapılacak resim çalışmasıyla tamamlanacak.

Ücretsiz ve halka açık olarak gerçekleştirilecek Masal Günleri etkinliğine, okul öncesi, ana okul ve ilkokul çağındaki çocuklar velileri ile birlikte katılabilecek.

Çocukları kitapla buluşturarak, çocukların yaşamında kütüphanenin aktif bir rol almasını sağlamayı ve farklı sanat dallarına olan ilgilerini artırmayı amaçlayan Masal Günleri etkinliği on beş günlük periyotlar halinde iki haftada bir cumartesi günleri düzenleniyor.

Arzu eden tüm ortaokul öncesi çocukların velileri ile birlikte katılabileceği 9. Masal Günleri etkinliğinin sonraki periyotları ise 7 ve 21 Nisan ile 5, 12 ve 26 Mayıs, son olarak da 9 Haziran tarihinde 10.30-11.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2018, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18