KAÜ'den Kıbrıs'ta Çanakkale Esir Kampı Sergisi

KAÜ'den Kıbrıs'ta Çanakkale Esir Kampı Sergisi
Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Rektörlüğü’nden yapılan açıklamaya göre 18 Mart Şehitler Haftası ve Çanakkale Zaferi dolayısıyla Lefkoşa Büyük Han’da bir fotoğraf sergisi açıldı.

15-19 Mart 2018 tarihinde ziyarete açık olacak sergi kapsamında 1916 yılında Çanakkale’den Kıbrıs’a getirilen Türk savaş esirleriyle ilgili fotoğraflar ziyaretçilerle buluşuyor.

Dün yapılan sergi açılışında konuşan KAÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker, üniversite olarak sosyal sorumluluk projelerine öncelik ve ağırlık verdiklerini, toplumda farkındalık yaratmak maksadıyla da özellikle Kıbrıs tarihinin bilinmeyen ve karanlıkta kalmış noktalarını kamuoyuyla paylaşmayı amaçladıklarını belirterek Lefkoşa Büyük Han’da serginin de bu amaçla açıldığını, sergi dolayısıyla ziyaretçilere Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış bilgi notları da dağıtılacağını, konuyla ilgili olarak özellikle ilk ve ortaöğretim kurumlarının bilgi talebine her türlü desteğin de verileceğini ifade etti.

Sergi kapsamında Türk Hava Kuvvetleri’nin ilk savaş pilotu Ütğm. Mithat Tuncel tarafından çekilen hava fotoğrafları yanında esirleri adaya getiren İngiliz gemileri, esir kampının İngiliz askeri personeli, savaş esirlerini kurtarmak için mücadele eden Kıbrıslı Türk toplum liderleri, Gazimağusa’da bulunan Çanakkale Şehitliği ve buradaki Türk şehitlerle Çanakkale savaş esirlerinin kamptan kaçmayı başardıklarında saklandıkları Beşparmak dağlarındaki Esirler Mağarası hakkında da görseller bulunmaktadır.

KAÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamaya göre;sergi sonrasında görsel malzemelerinKAÜ yerleşkesinde sergilenmeye devam edeceği bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner19

banner3

banner18