2. Uluslararası Vounous Pişmiş Toprak Sempozyumu açıldı

Çatalköy Belediyesi tarafından düzenlenen ve ikincisi bu yıl yapılan Uluslararası Vounous Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun açılışı Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın katılımıyla yapıldı.

2. Uluslararası Vounous Pişmiş Toprak Sempozyumu açıldı
banner23

Çatalköy Belediyesi tarafından birincisi geçen yıl gerçekleştirilen ve adından çok söz ettiren ve ikincisi 3 Eylül’de başlayan Uluslararası Vounous Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun resmi açılışı Cuma günü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın katılımıyla gerçekleşti. 

Atik “Çatalköy ve ülke tanıtımı açısından büyük önem taşıyor”

Programın açılışı, Çatalköy Belediyesi Kültür Sanat Koordinatörü Derman Atik’in yaptığı kısa konuşmayla başladı. Atik konuşmasında, sempozyumla 5 bin yıllık tarihin yeniden hayat bulduğunu belirterek, projeyi hayata geçiren herkese teşekkür etti. Sempozyumla, hafızalardan kaybolma aşamasına gelen Vounous’un dünyada yeniden tanınmaya başladığını kaydeden Atik, projenin Çatalköy ve ülke tanıtımı açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Amaçlarının Vounous Köyünü, yıl boyunca üretim yapılacak bir merkez haline getirmek olduğunu dile getiren Atik, devlet yetkililerinin de Vounous Projesine sahip çıkmasının büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

Ersenal “Dünyanın hiçbir yerinde böylesi yok”

Derman Atik’ten sonra söz alan Uluslararası Vounous Pişmiş Toprak Sempozyumu Proje Koordinatörü Rauf Ersenal, tüm katılımcılara teşekkür ederken “Vounous, 87 yıl önce keşfedilmiş ve burada Kıbrıs Müzesi’ne bağlı arkeologların ilk kez 1931 yılında kazı yaptıkları, daha sonra ünlü Fransız arkeolog Schaeffer’in kazı yaptığı, 1937 yılında Avustralya’dan buraya kadar gelen ünlü arkeolog Steawart’ın kazı yaptığı, kariyerini bağladığı yerdir Vounous. Bilimsel olarak ortaya çıkan 187 mezardan, dünyanın hiçbir yerinde benzemeyen çok farklı objenin çıktığını farkettiler” dedi

“O zaman ne varsa aynısını yapmaya çalıştık”

Ersenal, proje sırasında o zamanın kültürel, sosyal, kültürel ve dini inançlarına yönelik ne varsa bugün burada yapmaya çalıştıklarını belirterek “Ekmek yapan kadınların, çit süren insanların 5 bin yıl önce de  hiçbir farkı yoktu. Sadece ritüeller vardı o zaman bugünden farklı olarak. Yani 5 bin yıl önce burada aynı havayı soluyan, aynı gökyüzüne bakan, aynı çamuru yoğuran, aynı suyu içen insanlardan sonra aynısını biz yapıyoruz. Buranın kültürü 5 bin yıl sonra kendilerinden bahsettirebiliyorlar. Bizim ülkemiz için çok büyük bir zenginlik. Bizler bu düşünceyle yola çıktık” dedi.

“Hedef Akdeniz’de Bronz Çağı Yerleşkesi ve Okulu”

Bundan sonraki yıllarda Vounous’un bütün dünyada duyulacağını söyleyen Ersenal “Bugün Amerika ve Avrupa’da Vounous adı geçmeye başladı. Neden Akdeniz dünyasında, özellikle de bakırın anavatanı olan Kıbrıs’ta bir bronz çağı yerleşkesi, okulu olmasın. Akdeniz dünyasında böyle bir okul yoktur. Ülkemizde bu kurulabilir. Yeterki niyet olsun. Belediye buna hazırdır”

“Akademisyenler kendi imkanlarıyla geldi”

Vounous Projesi’nin çok önemli bir proje olduğunu belirten Ersenal sözlerini “O kadar çok yabancı sanatçı istekte bulundu ki gelmek için, imkanlarımız hepsini davet etmeye yetmedi. İmkanımız bu kadar dediğimiz insanlar da bize “Biz biletimizi kesiyoruz, çadırımızı alıyoruz ve geliyoruz” dediler ve geldiler. Binlerce kilometre uzaktan geldiler. Vounous bu kadar önemli bir yer. Bu ülkenin en büyük zenginliği değil, dünyanın 12 bin yıllık birikmiş kültür mirasıdır. Buna sarılalım. Göreceğiz ki dünya çapında bu yönümüzle tanıyacaklar bizi. Herşey siyasi anlamda tanınmak değildir yaptıklarınızla alakalıdır. Yabancılar buranın statüsünü bilerek ve severek geliyorlar” diyerek bitirdi.

Hulusioğlu “Yeni nesillere unutturmamak için yapıyoruz”

Ersenal’in ardından söz alan Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu da, sempozyumun aslında 3 Eylül itibariyle başladığını belirtti ve “Vounous Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun ikincisini yapıyoruz, resmi olarak bugün başladı. Ama 3 Eylül’den itibaren özellikle yerli çalışmalarımız çalışmalarına zaten başlamıştı. Perşembe günü itibariyle de yurt dışından 9 ülkeden 14 sanatçımızın katılımıyla birlikte 100 sanatçının burada emek harcayarak Vounous’un hakettiği değeri verebilmek adına, Vounous’tan çıkıp ülkemizin dışına giden o tarihi eserlerin birebir kopyalarını yaparak bizlere sunmaları, o günün tekniklerinde ne yapılıyorsa onu yapıyoruz. Hem yeni nesillere hem de geçmişimizi unutmamak adına bu projeye hayat buldurmaya çalışıyoruz” dedi.

“Devletimizin sahip çıkmasını bekliyoruz”

Vounous Nekropolü’nün ülkemiz için gerçekten çok önemli bir yerleşim yeri olduğunu söyleyen Mehmet Hulusioğlu sözlerini “Ülkemizde turizm ve eğitim sektörüne kucak açabilecek çok büyük bir proje. Gerçekten çok değer veriyoruz. Bizim verdiğimiz bu değeri devletin de vermesini, sahip çıkmasını bekliyoruz. Bu proje bazı arkadaşlarımızı korkuttu ama biz doğru işler yaptığımızı sonunda göstermiş ve ispatlamış olduk. Yasal bütün prosedürleri yerine getirdik. Yurtdışından alacağımız desteklerle, üniversitelerden alacağımız desteklerle, Eski Eserler Dairesi’nden alacağımız desteklerle burada 12 ay bir hayat sürdürmeyi hedefleyip turizmimize kazandırmayı amaçlıyoruz. Ülkemizin özellikle ekonomik olarak sıkıntılar yaşadığımız bu günlerde toplumumuzu bu tür aktivitelerle motive ederek ülkemizdeki gelişimi aynı şekilde, aynı hızla sürdürmemiz gerekiyor. Moral bozukluğuna gerek yoktur. Bu ülkede birçok sıkıntıyı yaşadık geçmişte, bunları aştık. Bugünleri de aşacağız, hiç ümidimiz kesilmesin. Projeye katkı koyan, destek olan herkese çok teşekkür ediyorum” diyerek bitirdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı “Vounous kendisini kabul ettirmiş bir proje”

Açılışta son olarak söz alan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı “Bu yıl ikincisi düzenlenen bu projenin başarılı olacağının en güzel kanıtlarından birisi de bu güzel katılımdır. Beklediğimden daha fazla insan gördüm. Genellikle bu tür sanat etkinliklerine belli durumlar dışında pek rağbet etmeyiz. Bu da bizim yüzleşmemiz gereken bir gerçektir. Belli ki Vounous daha ikinci yılında kendisini kabul ettirmiş ki bu kadar kalabalık var. Bu konuya emek veren sanatçıları ve katkı koyanları kutluyor ve tebrik ediyorum” dedi.

“Gelecek yıl daha fazla katkının sözünü veriyorum” 

Sözlerine “Bu ülkede güzel şeyler de oluyor demek ihtiyacını duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Bütün bu sıkıntılar içerisinde hiç ara vermeden devam etmemiz gereken konu kültür ve sanata dair yapmakta olduklarımızdır” diyerek devam eden Akıncı, “Cumhurbaşkanlığı olarak kendi imkanlarımız içerisinde Vounous projesine her türlü desteği vermeye hazırız. Bu yıl birkaç sanatçıya katkı koyabildik, gelecek yıl şimdiden sözünü veriyorum daha fazlasını yapmaya hazırız. 5 bin yıl önceki bir tarih ve bu tarihin gerçek yapıtları ne acıdır ki yabancı ülkelerde. Bu coğrafyanın kaderidir galiba bu. Kendi insanları değil de yabancılar daha çok arkeolojiye meraklı idiler ve belli dönemlerde gelip kazdılar çok değerli sanat eserlerini gündüzüne çıkarıp kendi ülkelerine taşıdılar. Dünyada bir de bunun mücadelesi sürüyor. Belki Vounous projesi kapsamında bunu da gündeme almak gerekecek. Bu topraklara ait olan bu eserlerin gerçeklerini de buraya geri talep etmek ayrıca gündeme alınması gerekecek” dedi. 

Yerleşke ve Okul Projesi’ne destek

Cumhurbaşkanı Akıncı, sözlerini Proje Koordinatörü Rauf Ersenal’in “Hedef Akdeniz’de Bronz Çağı Yerleşkesi ve okulu” projesine değinerek bitirdi ve şunları söyledi “Okuldan bahsedildi, projeden bahsedildi, bunların ayrıntılarını, detaylarını dinlemek isterim. O konularda da Cumhurbaşkanlığı olarak yapabileceğimiz katkıları hep birlikte değerlendirelim. Üniversitelerimizin bu işlerin içerisinde olmasının büyük önemi var. Yerel yönetimler, sanatsever insanlarımı, gönül vermiş insanlarımız bu ve benzeri projelerde elele verebilirsek devletin desteğini esirgememesini sağlayarak el birliğiyle daha güzel günlere ulaşabiliriz. Bu projeye alın teri döken herkesi canı gönülden kutluyor, yurt dışından gelen sanatçılara da çabalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Sempozyum 14 Eylül’de sona erecek

Açılış yapılan konuşmaların ardından lazer, ışıklı ok ve Vounous fırınının ateşinin yakılmasıyla ilgili olarak hazırlanan muhteşem gösterinin ardından sona ererken, ABD, İrlanda, Slovakya, Letonya, Tunus, Libya, Türkiye, Güney Kıbrıs ve ülkemizden toplam 93 sanatçı ve bilim insanının katılarak Erken ve orta Tunç Çağı’nda Vounous’ta kullanılan üretim teknikleriyle hazırlanan seramik ve metal döküm çalışmalarının yapıldığı, birçok aktivitenin gerçekleştirileceği 2. Vounous Pişmiş Toprak Sempozyumu 14 Eylül’e kadar halkımızın ziyaretine açık olacak ve çalışmalar devam edecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18