KKTC’de Adli Suçlar Halkı Korkutuyor

Ülkemizde cezai suçlarda endişe verici ciddi bir artış olmakla birlikte, halk can ve mal güvenliği konusunda tedirgin durumda.

Kısa bir zaman önce Lefkoşa’da bir döviz bürosu sahibi, silahlı saldırganlar tarafından hunharca öldürülmüş ve yabancı uyruklu katil zanlılarının adadaki statülerinin turist olduğu ortaya çıkmıştı.

 Keza zanlılar, cinayeti planlı bir şekilde işleyip, ardından adayı terk etmişlerdi.,

Geçtiğimiz günlerde ise ülkemizde, gündüz vakti yine yabancı uyruklu (İran) oldukları söylenen kişiler tarafından, Girne şehir merkezinin ortasında bir kuyumcu soygunu yaşandıktan sonra söz konusu suçu isleyen zanlılar ülkenin havaalanından çok rahat bir şekilde kaçmak sureti ile ülkeyi terki diyar eylediler.

Diğer taraftan ülkede Cinsel suçlar ile uyuşturucu suçlarında da kaygı verici bir artış vardır.

Maalesef ortaya çıkan resimde,

 ‘Ülkede yasayanların can ve mal güvenliği bir tek Allah’a emanet’.,

İşte bu noktada;

Bu ülkedeki devlet yönetim zafiyetinin ciddi şekilde sorgulanması gerekir.,

Ülkeye kontrolsüzce ve turist statüsünde giren özellikle yabancı uyruklu kişilerin, hükümet ve İçişleri Bakanlığı tarafından bilhassa yeni bir Muhaceret Yasası veya sair ilgili Yasalar ile ivedi uygulamalar ve yaptırımlar getirilmek sureti ile konunun ele alınması ve

 Hangi uyrukta olursa olsun,

 Ülkeye giriş yapan kişilerin sorgulanarak, araştırılarak Adaya girişlerinin, mevcut yerli ve yabancı halkın can ve mal güvenliğini tehdit edebilecek bir durumun olup olmadığından emin olunduktan sonra girişlerine izin verilmelidir.

Ülkedeki asayiş, ancak ve ancak giriş ve çıkışların denetimi ve belirlenecek yasa kuralları çerçevesinde alınacak tedbirlerle sağlanabilir.

Velhasıl olası suç ve suçluları önleyebilmenin çaresi, ülkemize girişlerdeki uygulamanın yeni bir yasal düzenlemeye kavuşturulması ile mümkündür. 

Zira bugünkü Muhaceret Yasası, 1988 tarihinde yapılmış çok eski bir yasa olmakla birlikte ülkeye giriş ve çıkışlarla ilgili herhangi bir düzenleme ve yaptırıma da sahip değildir.

Netice itibarı ile halk için görev ve yetkisini kullanarak ülke ve ülke insanının yaşam ve mal güvenliğini sağlayacak olan tek güç devlettir. 

Ve devlet her şeyden önce halkın can ve mal güvenliğinin teminatıdır.

Umarım yeni hükümet ve kabinesi ilgili bakanlıkla birlikte çalışarak, ivedi olarak yasal bir düzenleme ile ülkeye girişleri kontrol altına alabileceği icraatları geciktirmeden hayata geçirir. Aksi halde kontrolsüz ve kalitesiz nüfus artışı sonucunda, önüne geçilemez yeni suçlar ve suçlular ile ülke ve ülke insani daha da per ve perisan olacaktır.

Evet 2’li koalisyon hükümeti, sizden hiç umutlu olmasak da, başınızı zam yapmaktan biraz kaldırıp bu kritik soruna çözüm yaratmanızı bekliyoruz., 

YORUM EKLE

banner19

banner1

banner3

banner18